Budowa oczka wodnego krok po kroku

Biała lilia na oczku wodnym

Masz swój ogródek, działkę, jednak mimo wszystko brakuje ci czegoś. Tęsknisz za wakacyjną atmosferą, kiedy słońce ogrzewa twoją skórę, a ty możesz cieszyć się szumem wody i jej chłodem. Namiastkę jeziora w swoim ogrodzie można osiągnąć budując oczko wodne. Nawet niewielki zbiornik wodny pozwoli ci się zrelaksować.

Oczko wodne krok po kroku

No dobrze, wiesz już, że chcesz mieć w swoim ogrodzie oczko wodne. Jednak jak zbudować oczko wodne? Czy do budowy oczka wodnego pozwolenie jest niezbędne? Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania.

1. Pozwolenie – jeśli w planach mamy budowę oczka wodnego mniejszego, niż 30 mkw nie musimy występować o pozwolenie na budowę. Musimy jednak zgłosić do administracji taki zamiar, dostarczając opis rodzaju inwestycji, orientacyjny czas realizacji oraz akt własności działki.

2. Przed przystąpieniem do budowy oczka wodnego warto też zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię: małe oczko na dużej działce nie sprawdzi się, tak samo duże oczko wodne na małej działce. Wybierając wielkość oczka wodnego trzeba się kierować rozmiarami działki, by zachować proporcję, żeby oczko wodne nie zginęło na działce lub nie zdominowało jej.

3. Kolejnym ważnym aspektem przed przystąpieniem do budowy oczka wodnego jest wybranie, co chcemy mieć w takim oczku wodnym: samą wodę, rośliny, a może chcemy trzymać w nim ryby? Optymalna głębokość oczka wodnego wynosi 40 cm, jeśli jednak chcemy trzymać w nim ryby, zbiornik nie powinien być płytszy niż 1m, dzięki czemu ryby będą miały gdzie przezimować.

4. Następnym etapem jest wybór miejsca budowy: warto, by oczko wodne nie było cały czas na słońcu lub cieniu. Optymalne zacienienie i nasłonecznienie pomoże w utrzymaniu równowagi biologicznej w zbiorniku. Dobrze, by oczko wodne nie znajdowało się w pobliżu drzew – opadłe liście będą rozkładać się, tworząc na dnie muł. Zbyt nasłonecznione oczko wodne będzie się szybko nagrzewać, co sprzyja powstawaniu glonów.

5. Ostatnim etapem w planowaniu budowy oczka wodnego jest wybór kształtu i obrysowanie go na wybranym przez nas terenie. Najlepiej żeby oczko wodne miało nieregularny kształt, co optycznie je powiększy.

Oczko wodne w ogrodzie

Jak zrobić oczko wodne?

Masz już za sobą wszelkie formalności, masz już plan i wyobrażenie, jak będzie wyglądało twoje oczko wodne. Czas więc na budowę oczka wodnego krok po kroku:

  1. Wykopanie i ukształtowanie oczka – warto wypoziomować oczko, żeby nie stanowiło jednego, wielkiego dołu, a posiadało różne głębokości. W tym celu należy uformować półki skalne. Formowanie dna oraz brzegu to kluczowy element, to dzięki nim uzyskamy końcowy wygląd oczka. Jeśli decydujemy się na półki skalne, warto ich krawędzie usypać ku górze, by przedmioty na nich położone nie spadały na dno.
  1. Uszczelnienie dna: do budowy oczek wykorzystuje się głównie trzy metody. Pierwszą z nich są gotowe formy, pod których kształt wykopuje się nieckę. Drugą, najpopularniejszą jest wyłożenie folią wykopanego oczka wodnego. Należy pamiętać, że przed ułożeniem folii warto dno oczka wodnego wyłożyć agrowłókniną, która dodatkowo zabezpieczy folię przed uszkodzeniami. Nadmiar folii należy uciąć, a jej brzegi można zamaskować piaskiem, żwirem, kamieniami lub roślinami. Trzecią, droższą, lecz najbardziej trwałą jest wylanie uformowanego dna i brzegów oczka wodnego betonem.
  2. Wypełnienie: po sprawdzeniu szczelności zostało już wypełnienie oczka wodnego wodą. Jeśli chcemy w nim mieć rośliny, to przed wypełnieniem zbiornika wodą należy umieścić wybrane rośliny w oczku wodnym, a następnie wypełnić je wodą. Jeśli zaś chcemy dodać rybki, warto najpierw zadbać do ich aklimatyzację, a dopiero później dodać je do oczka wodnego.

Ozdoby oczka wodnego oraz dbanie o oczko wodne

Gotowe oczko wodne można już ozdabiać: nie tylko roślinami wewnątrz zbiornika, ale także wokół zbiornika. Rośliny chronią oczko wodne przed nagrzaniem, a także dają schronienie zwierzętom, te wewnątrz wody natomiast natleniają ją. Bardzo popularną i funkcjonalną ozdobą jest drewniana kładka umieszczana nad oczkiem wodnym. Inną, popularną ozdobą jest stworzenie kaskady wodnej. Można je kupić gotowe w sklepie lub samemu zrobić z odpowiednich kamieni.Wybudowane oczko wodne to nie koniec pracy. Należy dbać o jego czystość i równowagę biologiczną, dzięki czemu wybudowany przez nas zbiornik wodny będzie cieszył oczy jak najdłużej. Niezbędnym sprzętem jest zakup pompy z filtrem, dzięki której oczyścimy wodę. Warto też zaopatrzyć się w testery pH, dzięki którym będzie można sprawdzić stan wody oczka wodnego. Jeśli jednak zapuściliśmy oczko wodne, można zakupić specjalne preparaty do usuwania mułu czy glonów. Wszystkie niezbędne rzeczy do oczka wodnego można znaleźć w sklepie Trzmiel: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne, który oferuje szeroką gamę produktów pomagających w utrzymaniu czystego oczka wodnego.

One Comment on “Budowa oczka wodnego krok po kroku”

  1. I to jest coś, czego brakuje w moim ogrodzie! Czas chyba więc wziąć łopatę, bo plan, gdzie ma być i jaki kształt już jest – trzymajcie kciuki za powodzenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *