Dlaczego warto budować drogi betonowe?

Betoniarka na budowie drogi

Najczęściej wykorzystywanym surowcem do tworzenia dróg w Polsce jest asfalt. Możliwe, że niedługo będzie można użyć tego sformułowania w czasie przeszłym, gdyż po piętach depcze mu beton. Coraz częściej słyszy się bowiem o jego zaletach. Specjaliści i naukowcy są zgodni, że nawierzchnie betonowetrwalsze, tańsze w budowie i eksploatacji. Wystarczy zapoznać się z danymi innych krajów wysokorozwiniętych – w USA, Kanadzie, Niemczech, Austrii czy Belgii odsetek dróg betonowych jest zdecydowanie wyższy aniżeli asfaltowych.

Dlaczego drogi betonowe są efektywniejsze?

Najistotniejszą przewagą dróg betonowych nad asfaltowymi jest ich trwałość, dlatego najlepiej stosować je do budowy dróg ekspresowych czy autostrad. Dodatkowo, drogi betonowe odznaczają się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, co w naszym przypadku, jako kraju, ma bardzo duże znaczenie. Istotne jest również to, że drogi betonowe nie odkształcają się pod wpływem ciężaru przejeżdżających samochodów i ciężarówek, zapobiegając tym samym tworzeniu kolein. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż koszty budowy jezdni są niższe w porównaniu do innych materiałów, podobnie jak, co chyba nawet ważniejsze, koszty eksploatacji. Nawierzchnie betonowe charakteryzują się także dużą przyczepnością, co poprawia bezpieczeństwo z ich korzystania. Ostatnio coraz częściej wykorzystywany jest beton wałowy zwany RCC. Jest to amerykańska technologia, która idealnie sprawdza się w momencie, kiedy zależy nam na trwałości i krótkim czasie budowy. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że surowce, z których produkowany jest beton drogowy w 90% pochodzą z polskich materiałów. Wspierany jest zatem krajowy przemysł.

Autostrada betonowa

Wykorzystanie betonu w budowanie dróg w Polsce

Do lutego 2014 r. w Polsce istniało ok. 700 km dróg betonowych i nie są to tylko autostrady, ale również drogi lokalne. Beton cementowy został wykorzystany m.in. do budowy 106 km odcinka autostrady A2. Warto jednak używać tego surowca również do dróg lokalnych, gminnych czy powiatowych, gdyż praca jest szybsza i łatwiejsza, niż w przypadku asfaltu. Wszystkich niewierzących we wspomniane zalety betonu odsyłamy do własnego zgłębiania tematu, polecamy skorzystać np. z kalkulatora drogowego, dzięki któremu będziemy mogli obliczyć kosztorys drogi betonowej i porównać z innymi surowcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *