Do czego używamy kruszyw?

Wywrotka załadowana kruszywem

Piasek nie sprowadza się tylko do wyposażenia piaskownicy. To kruszywo ma o wiele większy potencjał, podobnie jak inne surowce z tej samej grupy. Zakres jego zastosowań jest dużo większy, niż można sobie wyobrażać. W szczególności jeśli chodzi o kruszywa pochodzenia naturalnego.

Żwirki, piaski czyli kruszywa żwirowe

Podstawowy typ kruszywa to ten najbardziej rozdrobniony. Powstające w wyniku erozji skał, piaski czy żwiry od wielu lat służą w przemyśle budowniczym. Piasek jest idealnym surowcem do wszelkiego rodzaju zapraw budowlanych. Idealnie spaja wszystkie składniki wybranej mieszanki. Jest używany do produkcji betonu, który obecnie jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Betonowe fundamenty, ściany czy podłogi są czymś całkowicie normalnym w obecnych czasach. Coraz częściej pojawiają się także betonowe drogi, które są o wiele tańsze w eksploatacji niż ich asfaltowe odpowiedniki. Jednak przy robieniu klasycznych dróg asfaltowych także wykorzystuje się tego rodzaju kruszywa. Gdzie? Przede wszystkim w niższej warstwie podłoża, która ma być rodzajem utwardzenia zapobiegającego szybszemu niszczeniu się nawierzchni pod wpływem wsiąkającej w powierzchnię wody.

Hałdy piasku budowlanego

Kruszywa łamane czyli mechanicznie otrzymywane

W przeciwieństwie do piasku czy żwiru, kruszywa łamane są otrzymywane w bardziej mechaniczny sposób, czyli poprzez rozdrabnianie większych odłamków skalnych. Tego typu surowce są bardzo często spotykane. Nieraz mieliśmy z nimi styczność, chociażby widząc podbudowy torów kolejowych czy nawet idąc zwyczajną drogą. Przy budowaniu dróg asfaltowych są one bardzo często używane jako wyższa warstwa utwardzająca. Dodatkowo tuczeń czy grys o mniejszej średnicy są często używane jako dodatek do mas bitumicznych zawartych w wierzchniej warstwie drogi. Jednak nie jest to jedyne ich zastosowanie. Często używa się ich do opaski wokół domu czy obsypki filtracyjnej wokół rur. Takie zabiegi mają poprawić łatwiejsze odprowadzanie wody. Tego typu kruszywa są idealne do takich zadań.

Odłamki skalne czy małe kamyczki są dosyć niepozorne. Małe cząstki skał są jednak podporą w budownictwie. Mnogość sposobów na ich wykorzystywanie można wymieniać godzinami. A dodatkowo można też do nich dodać funkcje dekoracyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *