Drewniane domy i ich zalety

Drewniany dom na krawędzi lasu

Wiele z nas inwestuje w działki rekreacyjne. Nie tylko ze względów inwestycyjnych, ale przede wszystkim wypoczynkowych. W końcu każdy chciałby mieć miejsce, oddalone od miejskiego szumu, gdzie mógłby spędzać weekendy. Tego typu pobyty wymagają jednak nie tylko pustej działki. Wypadałoby mieć też drewniany dom, w którym w razie niepogody można się skryć.

Estetyka drewna

Domy drewniane od zawsze mają wielu zwolenników. W rejonach skandynawskich każdy obywatel wie, że domek na północy musi być przede wszystkim drewniany. W Polsce ten trend dopiero się pojawia. Letniskowe domy z drewna można zobaczyć w rejonach pełnych działek rekreacyjnych. Ukryte pośród drzew lub krzewów pięknie komponują się z otoczeniem. Jednak nie jest to jedyny powód ich rosnącej popularności. Kolejnym jest ich cena. Ten typ budownictwa wymaga jedynie murowanego fundamentu, bez konieczności stawiania murowanych ścian. Obniża to znacznie koszty zakupu. Nie wspominając o fakcie, że sam surowiec jakim jest drewno jest o wiele tańszy niż cegły czy beton.

Ekologiczne i energooszczędne

Domy z drewna są nieporównywalnie bardziej ekologiczne. W końcu pobierają o wiele mniej energii, niż ich murowane odpowiedniki. Pogłoski o trudniejszym utrzymaniu w nich ciepła można włożyć między bajki, bo przy odpowiednim dociepleniu ścian nie ma mowy o marznięciu. I to nawet w polskie, mroźne zimy. Dodatkowo tego typu domy o wiele łatwiej jest uszczelnić w okolicy okien czy drzwi. Dzięki temu ciepło nie będzie miało którędy uciekać. Odetniemy mu także inne drogi ucieczki poprzez brak komina, dzięki czemu ciepło będzie krążyło po całym domu a nie tylko uciekało przez komin. Za to przy odpowiedniej ilości okien, światło słoneczne może sprawić, że temperatura wewnątrz i tak się podniesie i to bez dodatkowego dogrzewania innymi sposobami.

Działki rekreacyjne są idealnymi miejscami do stawiania drewnianych domów. Nie musimy się obawiać o zajmowanie dużej powierzchni czy problemy z ocieplaniem. I tak będziemy głównie go używać w trakcie sezonu wiosenno-letniego, więc nie trzeba będzie inwestować w zakup węgla czy miału do jego ogrzania. Taka bezproblemowa konstrukcja uprzyjemni nie jeden pobyt.

Nie tylko górskie chatki

Wybór domu jest jedną z najpoważniejszych decyzji w życiu. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie tylko samą lokalizację czy liczbę pokojów. Na znalezienie odpowiedniego projektu należy przeznaczyć wiele długich tygodni, a sama cena może też w dużym stopniu zaważyć na tym, jaki projekt zostanie wybrany. W tej kwestii warto rozważyć domy z drewna.

Drewniany dom w mroźnym państwie skandynawskim

Drewniana technologia na mrozy

Wielu osobom wydaje się, że drewniana technologia jest przeznaczona jedynie do domków letniskowych. Wystarczy wybrać się na północ, do państw skandynawskich, żeby zobaczyć jak domy drewniane sprawują się cały rok i to w bardziej surowym klimacie, niż Polski. Przede wszystkim utrzymywanie ciepła w domu w technologii drewnianej zależy od jego ocieplenia. Jeśli wybrany przez nas dom zostanie poprawnie skonstruowany, to nie ma mowy o uciekaniu ciepła. Dodatkowo domy drewniane są o wiele bardziej ekologiczne, przy tym ocieplane wełną mineralną. Dzięki takiemu zabiegowi nawet podczas bardzo ujemnych temperatur w drewnianym domu nie odczujemy chłodu.

Szybko i bez względu na pogodę

Dobre utrzymywanie ciepła w budynku nie jest jedyną zaletą domów drewnianych. Poza tym ukrytym atutem są też dwa, które od razu można zauważyć przeglądając projekty w katalogach. Otóż domy z drewna są o wiele tańsze, niż ich murowane odpowiedniki. Wynika to z tańszych surowców oraz sporo krótszego czasu budowy. Krótszy czas spowodowany jest brakiem konieczności używania surowców płynnych, takich jak cement czy beton, które wymagają długotrwałego schnięcia. W wielu przypadkach domy drewniane mogą być stawiane nawet bez specjalnego fundamentu, jakiego używa się w przypadku domów ceglanych. Dzięki temu można o wiele szybciej wprowadzić się do nowego domku.

Podsumowując, wybór domu może sprawić, że spędzimy bezsenne noce nad katalogami lub stronami internetowymi, a podjęcie takiej decyzji będzie towarzyszyło nam latami. Za to dom drewniany pozwoli na poczucie się jak u siebie o wiele szybciej, a i pieniędzy na dekorację wnętrz pozostanie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *