Jak dobrać wielkość ekranu telewizora do wielkości pokoju?

Para przed telewizorem

Na rynku można znaleźć mnóstwo telewizorów od różnych producentów. Każdy szuka parametrów odpowiednich dla siebie. Kolor obudowy, przekątna ekranu, technologie jakie zawiera dany model, to wszystko wymaga precyzyjnego dobrania, aby idealnie dopasować wielkość telewizora do pomieszczenia.

Jak wybrać miejsce na telewizor?

Przed zakupem telewizora należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia w jakim ma się on znaleźć. Przede wszystkim powinno się ustawić telewizor w odpowiedniej odległości od kanapy, fotela bądź łóżka, jeśli miałby się znajdować w sypialni. Wybierając miejsce na telewizor należy zwrócić uwagę na źródła światła i ciepła. Nie powinno się go umieszczać w okolicach grzejników lub kominka, które mogą spowodować uszkodzenia i szybciej doprowadzić do ich zniszczenia. Telewizor powinien być ustawiony w takim miejscu, aby wzrokiem uchwycić cały obraz, dzięki temu oczy nie będą się męczył podczas oglądania. Jeśli telewizor będzie ustawiony na dużej, pustej ścianie można zdecydować się na większy rozmiar ekranu. Własne preferencje i komfort, to najważniejsze aspekty podczas wyboru telewizora, trzeba jednak pamiętać o kilku najważniejszych aspektach. Popularne telewizory z rozdzielczością Full HD i 4k Ultra HD dzięki swojej delikatnej rozdzielczości daje możliwość komfortowego oglądania telewizji na dużym ekranie nawet w małym pomieszczeniu z mniejszej odległości. Ważne jest miejsce ekspozycji. Jeśli zależy nam aby telewizor stał na szafce RTV należy dopasować jej wielkość do telewizora. Im będzie ona niższa, tym telewizor może być większy, ponieważ oglądając nie będzie trzeba opuszczać wzroku. Kupując telewizor często nie przywiązuje się wagi do jego ramki. Jest to jednak dosyć istotny element, ponieważ w dużej mierze ramki są smukłe i przezroczyste, co ma duży wpływ na efekty wizualne. Telewizor z taką ramką wygląda na mniejszy. Ustawiając telewizor należy pamiętać, aby nie stawiać go naprzeciwko okna, ponieważ światło, które będzie padać na niego będzie pogarszać widoczność tego co na ekranie.

Odległość od kanapy a przekątna telewizora

Decydując się na konkretną wielkość telewizora należy zadbać o jego odpowiednią odległość od kanapy. Rozdzielczość Full HD i 4k Ultra HD obecnie są jednymi z najpopularniejszych. Warto wiedzieć jaka jest proponowana odległość urządzenia o konkretnej przekątnej w calach, od kanapy. Tak przedstawiają się proponowane odległości dla rozdzielczości Full HD:

  • 37 cali = 1, 55 m
  • 43 cale = 1, 81 m
  • 55 cali = 2, 31 m
  • 65 cali = 2, 73 m
  • 75 cali = 3, 13 m
Telewizor HD w salonie

Jaką rozdzielczość ekranu wybrać do małego pomieszczenia?

Niektóre rozdzielczości ekranu pozwalają na umieszczenie większego telewizora w mniejszym pomieszczeniu, ponieważ przez swoją dokładność idealnie odwzorowują najdrobniejsze elementy na ekranie. Obraz zachowuje doskonałą ostrość nawet przy niewielkiej odległości. Takimi telewizorami są np. te w jakości 4k. W pomieszczeniu z małym metrażem wcale nie trzeba rezygnować z dużego telewizora. Podczas ustawiania telewizora powinno się zwrócić uwagę na to, aby wielkość ekranu zajmowała 60% naszego pola widzenia. Wybierając telewizor warto też zajrzeć do proponowanych odległości w jakich powinien znaleźć się oglądający od telewizora. Dla rozdzielczości 4k Ultra HD minimalne i maksymalne odległości wyglądają tak:

  • 43 cale = 0,9m/1,81m
  • 55 cali =1,16m/2,31m
  • 65 cali = 1,37m/2,73m
  • 75 cali = 1,58m/3,15m
  • 85 cali = 1,79m/3,75m

Jak wybrać telewizor do dużego salonu?

W dużych pomieszczeniach, w których odległość między widzem, a ekranem w tym momencie może wynosić nawet kilka metrów, ponieważ rozdzielczość wyświetlacza nie jest już tak ważna. Różnica w jakości między obrazem Full HD, a 4k Ultra HD na 65- calowym ekranie, który jest oddalony o 3 metry od oglądającego jest praktycznie niezauważalna. Z tego względu wybierając wielkość ekranu, należy szczególną uwagę zwrócić na przekątną ekranu i dostosować ją do proponowanych wcześniej odległości. Wybierając miejsce na telewizor należy także wziąć pod uwagę to, że im większa jest przekątna ekranu, tym urządzenie też będzie cięższe. Przed zakupem trzeba się upewnić, że miejsce, które jest dla niego wybrane będzie bezpieczne i nie dojdzie do żadnych uszkodzeń. Bardzo często zdarza się, że kupując telewizor wydaje nam się, że jego wielkość jest odpowiednia. Po czasie jednak, okazuje się, że rozmiar telewizora wcale nas nie zadowala, nawet w przypadku bardzo pokaźnych rozmiarów. Dzieje się tak z tego względu, że wzrok bardzo szybko przyzwyczaja się do obrazu wyświetlanego na dużym ekranie.

Telewizor HD zamontowany na ścianie

Dobór telewizora do wielkości pomieszczenia – podsumowanie.

Na dopasowanie wielkości ekranu do pomieszczenia składa się kilka czynników. Przede wszystkim znaczenie ma odległość telewizora od widza oraz prywatne preferencje. Dzięki technologiom jakie wchodzą na rynek, to jak duży jest telewizor i w jakiej odległości będzie nie ma już, aż takiego znaczenia. Warunki jakie panują w pokoju, także wpływają na decyzje oraz na jakość odbioru tego co na ekranie. Z tych względów należy przykuć uwagę do kilku aspektów. Świetna jakość i delikatność oraz szczegółowe uchwycenie każdego z drobiazgów na ekranie w jakości 4k Full HD pozwala cieszyć się dużym ekranem nawet w małym pomieszczeniu z mniejszej odległości. Na wielkość telewizora wpływa jego oprawa, czyli np. przezroczyste ramki, które wizualnie go zmniejszają. Własne preferencje są bardzo istotne wtedy, kiedy wybieramy jakieś dodatki technologiczne oraz funkcje jakie może zawierać telewizor. Bardzo często udaje się połączyć wszystkie kryteria wyboru. Wybierając urządzenie nie powinno się martwić wielkością dużego ekranu. Porównując to do patrzenia na świat, widzimy go w nieograniczonej ilości cali. Szczególnie zwracając uwagę na to, że nowe technologie oferują coraz więcej możliwości optymalizujących obraz, więc patrząc na kompromisy takie jak rozdzielczość 4k Ultra HD oraz zmiana w parametrach jasności i kontrastu, dzięki którym można ustawić urządzenie w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *