Profile PVC do okien różnią się między sobą m.in. współczynnikiem przenikania ciepła, izolacyjnością akustyczną oraz wodoszczelnością. Zanim wybierze się konkretne okna i złoży zamówienie, powinno się porównać wartości wybranych parametrów. Co oznaczają poszczególne z nich? Które są najważniejsze? I dlaczego trzeba uważnie czytać karty produktów?
Na rynku działa wielu producentów, którzy wytwarzają i sprzedają profile PVC do okien. Oferta jest na tyle zróżnicowana, że każdy klient może znaleźć model spełniający jego oczekiwania. Trzeba tylko wiedzieć, czego się szuka.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, porównując okna?
Rodzaje profili okiennych
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje profili okiennych. Najczęściej wybiera się te wykonane z PVC, ale dużą popularnością cieszą się również profile drewniane ze względu na klasyczny wygląd lub z aluminium, ponieważ umożliwiają stworzenie dużych przeszkleń.
Profile PVC do drzwi i okien są dostępne w wielu kształtach, kolorach oraz rozmiarach, a przy tym ze względu na kilkukomorową budowę zapewniają odpowiednią izolację termiczną i akustyczną.
Jak ocenić, czy okno ma odpowiednią termikę?
Parametry termiczne
Każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych w opisach produktów prezentuje wartości określonych parametrów odpowiadających m.in. za wspomnianą już izolację termiczną. Są to współczynniki przenikania ciepła dla:
- profilu (Uf)
- pakietu szybowego (Ug)
- całego okna (Uw).
Dla klienta najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw). W dobrej jakości oknach wynosi on nie więcej niż 1,0 W/m2K, w przypadku budownictwa energooszczędnego powinien być niższy niż 0,9 W/m2K, a w budownictwie pasywnym osiągać maksymalnie 0,8 W/m2K.
A co z pozostałymi parametrami? To elementy składowe Uw, które mogą, ale nie muszą być wymieniane.
Uwaga – zdarza się, że producent profili PVC do okien celowo podaje wyłącznie np. wartość Uf, bo jest ona niższa niż Uw i w ten sposób wprowadza klientów w błąd. Zawsze należy zatem dokładnie czytać kartę produktu i patrzeć nie tylko na podane w niej wartości, lecz także na to, czego dokładnie dotyczą.
Parametry akustyczne
W przypadku okien istotne są również parametry akustyczne, czyli poziom ochrony przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Izolacyjność akustyczną podaje się w decybelach (dB) i należy ją dobierać, biorąc pod uwagę lokalizację budynku. Może w tym pomóc doświadczony producent profili PVC do drzwi i okien taki jak firma Gealan (https://www.gealan.de/pl/). Np. w domu znajdującym się blisko drogi miejskiej, po której samochody poruszają się z prędkością do 50 km/h warto zamontować okna o izolacyjności nie mniejszej niż 40 dB.
Inne parametry techniczne
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? M.in. na:
- klasę wodoszczelności – najmniejsza wymagana obecnie w Polsce to 4A, zaś najwyższa dostępna to 9A
- odporność na obciążenie wiatrem – wyrażana w skali A, B, C (gdzie A jest najwyższa) określającej stopień ugięcia ramy pod wpływem wiatru oraz wartościami od 1 do 5 (gdzie 5 jest najwyższe) wskazującymi na rosnące wartości ciśnienia, które okno będzie w stanie wytrzymać
- przepuszczalność powietrza – określana klasami od 1 do 4, gdzie 4 oznacza okno o najwyższym poziomie szczelności.