Jak wybrać ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe to maszyny, które stają się coraz popularniejsze. Kupują je lub wynajmują przedsiębiorstwa działające nie tylko w branży budowlanej, lecz także zajmujące się konserwacją samolotów, przetwórstwem drewna czy wydobyciem kruszców. Jak wybrać konkretny model ładowarki do swojej firmy? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego – wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem zaliczane do wózków widłowych specjalizowanych. Są mobilne, zwrotne i mają znaczny udźwig, dlatego usprawniają prace wymagające przenoszenia, podnoszenia lub umieszczania na określonej wysokości ciężkich materiałów i urządzeń.

Wśród ich największych zalet wymienia się uniwersalność wynikającą z możliwości montażu różnorodnego osprzętu dodatkowego i szybkiej zmiany przeznaczenia maszyny. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej firm kupuje je lub wynajmuje na określony czas.

Jednak oferta dostępna na rynku jest tak duża, że znalezienie idealnego modelu może się okazać dość trudne. Czym kierować się przy wyborze ładowarki teleskopowej?

Obrotowe czy czołowe?

Przede wszystkim trzeba ustalić, czy potrzebuje się ładowarki prostej, czy obrotowej. W ładowarkach prostych kabina operatora jest na stałe przymocowana do podwozia, a wysięgnik znajduje się po prawej stronie. Tego typu maszyny mają duży udźwig maksymalny – nawet do 10 ton.

W ładowarkach obrotowych dzięki dodatkowej głowicy kabina operatora może obracać się o 360 stopni, dzięki czemu urządzenia nie trzeba przestawiać wtedy, gdy konieczne jest przeniesienie ładunku w poziomie. Obrotówki cechują się dużą maksymalną wysokością unoszenia – do ponad 34 metrów.

Zasięg ramienia i udźwig

Jednym z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki jest jej udźwig. Jeśli planuje się transportować ciężkie ładunki, pewnie trzeba będzie szukać wśród ładowarek prostych. Jeżeli zaś maksymalny udźwig ma wynosić do 5 ton, można znaleźć odpowiedni model wśród ładowarek obrotowych.

Poza tym trzeba także zweryfikować, do jakiej wysokości powinna sięgać maszyna i jaki musi być jej wysięg boczny. Na rynku są dostępne modele z wysokością podnoszenia od kilku do kilkudziesięciu metrów i z wysięgiem bocznym do ponad 26 m. Takie maszyny ma w swojej ofercie m.in. firma Faresin (https://faresin.pl).

Tryb kierowania

Ponadto warto pamiętać, że ładowarki obrotowe mogą różnić się od siebie trybem kierowania. W zależności od wyposażenia istnieją urządzenia skręcające wyłącznie kołami przednimi, skręcające wszystkimi kołami w jednej osi albo umożliwiające jazdę po przekątnej. Te ostatnie sprawdzają się w ciasnych przestrzeniach, w których nie da się wykonać klasycznego manewru skrętu.

Wymiary ładowarki

Na koniec przypomnijmy jeszcze, że zanim zamówi się ładowarkę teleskopową, powinno się sprawdzić, jakie maksymalne wymiary może mieć maszyna. To istotne szczególnie wtedy, gdy ładowarka ma być wykorzystywana w zamkniętych pomieszczeniach albo w wąskich przejściach pomiędzy budynkami. Zbyt duża nie zmieści się tam, gdzie będzie potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *