Ładowarki teleskopowe – rodzaje i wykorzystanie

Ładowarki teleskopowe to jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn transportu bliskiego. Ze względu na szeroką ofertę osprzętu dodatkowego można je wykorzystać nie tylko w branży budowlanej, lecz także m.in. w rolnictwie, przemyśle drzewnym, a nawet w lotnictwie. Jakie rodzaje ładowarek są dostępne na rynku?

Ładowarka teleskopowa to urządzenie transportu bliskiego zaliczane do wózków widłowych wyposażone w wysięgnik o zmiennej wysokości. Ramię maszyny przypomina teleskop, który da się regulować na długość – stąd nazwa – pracujący zarówno w pionie, jak i na boki. W zależności od modelu ładowarki mają różny zasięg roboczy, napęd oraz udźwig.

Za największe zalety tego typu urządzeń uznaje się mobilność i możliwość dokupienia osprzętu dodatkowego, który zmienia ich funkcjonalność. Na rynku dostępne są m.in.: nożyce do drzew, betonomieszarki, pługi śnieżne, wciągarki, żurawiki, haki, łyżki, szczypce, platformy robocze czy karetki wideł przeznaczone do określonych modeli maszyn.

Jakie są dwa podstawowe rodzaje ładowarek teleskopowych?

Rodzaje ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe dzieli się na:

– ładowarki czołowe (inaczej sztywne, proste lub manitki) – w tych modelach kabina jest przymocowana na sztywno do podwozia. Mają kompaktowe rozmiary i duży udźwig, ale ograniczoną mobilność, dlatego sprawdzają się wtedy, gdy potrzebne są maszyny do transportu pionowego. Mogą być wyposażone w podpory dodatkowe, ale nie muszą.

– ładowarki obrotowe – w tych modelach kabina obraca się o 360 stopni względem podwozia, co pozwala na transport ładunków nie tylko w pionie, lecz także w poziomie. Są funkcjonalne i przystosowane do podnoszenia materiałów na duże wysokości. Posiadają dwie pary podpór dodatkowych stabilizujących maszynę w trakcie pracy.

Zarówno ładowarki czołowe, jak i teleskopowe wyposaża się w mocne jednostki napędowe, duże koła i oś wahliwą. Do obu rodzajów maszyn da się również zamontować wspomniany już osprzęt dodatkowy.

Wykorzystanie ładowarek teleskopowych

Gdzie najczęściej wykorzystuje się ładowarki teleskopowe sztywne i obrotowe? Przede wszystkim na placach budowy. Tam służą do podnoszenia różnego rodzaju materiałów budowlanych, np. prefabrykatów betonowych czy drewnianych belek i sprzętu na określoną wysokość. Po zamontowaniu platformy roboczej mogą służyć także jako podnośniki koszowe, a po założeniu żurawika – jako dźwigi.

Ponadto sprawdzają się również w branży rolniczej do przenoszenia m.in. bel siana, paszy, płodów rolnych czy worków typu big-bag. Mogą być używane do prac konserwacyjnych i naprawczych, przycinania drzew albo rozładunku i załadunku niezbędnych materiałów.

W lotnictwie wykorzystywane są jako platformy transportowe do wykonywania przeglądów, napraw i tankowania samolotów, w branży wydobywczej jako urządzenia do przenoszenia ciężkich ładunków na niewielkie odległości, zaś w przemyśle drzewnym jako maszyny ułatwiające obróbkę drzewa. Mnogość zastosowań ładowarek teleskopowych jest wręcz zaskakująca.

Gdzie można kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe? M.in. w firmie Riwal, która zajmuje się dystrybucją różnego rodzaju maszyn transportu bliskiego: https://www.riwal.com/pl/wynajem/podnoszenie-materialow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *