Nowe mieszkania w Słupsku – jak wybrać mieszkanie z funkcjonalnym układem?

Co jest dla nas istotne przy zakupie nieruchomości? Przede wszystkim lokalizacja, cena, metraż oraz liczba pokoi. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na układ pomieszczeń, głównie dlatego że nowe mieszkania, które są jeszcze w budowie, wybieramy na podstawie rzutu. Nie możemy do nich wejść, żeby sprawdzić jak wyglądają. Jak zatem ocenić, czy proponowany układ będzie funkcjonalny?

Pierwsze, co należy powiedzieć to to, że jeden idealny układ mieszkania nie istnieje. Każdy ma inne potrzeby i ocenia nieruchomość przez pryzmat tych potrzeb. Deweloperzy, wiedząc o tym, tworzą kilkanaście lub więcej projektów mieszkań w jednej inwestycji, żeby klienci mogli wybrać takie, które spełnia ich oczekiwania.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy oglądaniu rzutu nieruchomości. O jakich kwestiach mowa?

Kąty proste i podział na strefy

M.in. o tym, żeby sprawdzić, czy mieszkanie jest zbudowane na planie prostokąta, kwadratu lub litery „L”, ma zachowane kąty proste, a ściany pozbawione są ewentualnych załamań. Załamania, kąty ostre albo rozwarte w pomieszczeniach sprawiają, że trudniej je zagospodarować, dlatego jeśli nie chce się mieć problemów z doborem mebli, lepiej postawić na prostotę w tym względzie.

Poza tym istotny jest również podział na strefy. Nowe mieszkania w Słupsku i innych miastach buduje się zazwyczaj uwzględniając podział na część dzienną i nocną, czyli ogólnodostępną i prywatną. Co to oznacza w praktyce? Sypialnie, garderoby oraz łazienki planuje się obok siebie, oddzielając je od salonu i kuchni. Dzięki temu zachowuje się prywatność.

Mieszkania z podziałem na strefy tworzy m.in. Matbet, deweloper, który buduje obecnie osiedle Nowe Miasto stanowiące część dzielnicy Niepodległości – zachodniej części Słupska.

Zaplanowana przestrzeń do przechowywania

Oglądając rzut można także ocenić, czy w pomieszczeniach zaplanowano wystarczająco dużo przestrzeni do przechowywania, np. czy w sypialni zmieści się duża komoda, czy w przedpokoju zostawiono miejsce na szafę wnękową albo czy w łazience przewidziano wyprowadzenia do podłączenia pralki.

W razie wątpliwości warto po prostu zmierzyć sprzęty oraz meble, z których korzysta się obecnie i porównać ich wymiary z rzutem, żeby nie okazało się, że w aneksie kuchennym nie zmieści się zmywarka albo w salonie nie będzie przestrzeni na duży stół.

Ekspozycja na światło słoneczne

Analizując rozkład mieszkania, powinno się zwrócić uwagę także na liczbę i lokalizację okien. Najlepiej, żeby przeszklenia były duże i wpuszczały do wnętrz jak najwięcej światła dziennego. Zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza mieszkania o dwustronnym rozkładzie, ale takie rozwiązana są dostępne głównie przy dużych lokalach.

Uwaga jednak na umiejscowienie okien względem stron świata – jeśli sypialnia znajduje się po wschodniej stronie, istnieje ryzyko, że słońce stanie się naturalnym budzikiem, jeżeli zaś jest po stronie zachodniej może dochodzić do nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *