Sprzedaż mieszkań w Koszalinie. Deweloper czy właściciel prywatny – która droga zakupu jest korzystniejsza?

Zakup mieszkania to bardzo poważna sprawa. Jeśli podejmiesz złą decyzję, możesz utknąć w skarbonce bez dna, bez większych szans na poprawę sytuacji. Jeśli z kolei Twoja decyzja okaże się strzałem w 10, Twoje mieszkanie może okazać się doskonałą inwestycją lub bezpieczną przystanią dla Ciebie i Twoich bliskich na lata!

Szukając najlepszej opcji stanąłeś przed wyborem: mieszkanie od dewelopera czy osoby prywatnej? Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a my postaramy Ci się je przybliżyć, abyś mógł podjąć właściwą decyzję!

Mieszkanie od osoby prywatnej – zalety i wady

Kupno mieszkania od osoby prywatnej niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest cena, która w większości przypadków będzie niższa od ceny mieszkania oferowanego przez dewelopera.

Kolejna zaleta to dowolność lokalizacji. Rynek wtórny ma lepszy zasięg niż rynek pierwotny, dlatego znalezienie mieszkania w Koszalinie, nawet w samym centrum, nie powinno stworzyć większych problemów.

Ostatnia, ale również ważna zaleta, to dostępność mieszkania od ręki. Do lokalu zakupionego od osoby prywatnej możesz się wprowadzić praktycznie zaraz po zakończeniu transakcji, oczywiście o ile stan lokalu na to pozwoli…

…I tak oto przechodzimy do ciemnej strony zakupu mieszkania z drugiej ręki, bo ten wspomniany „stan lokalu” może czasami spędzić Ci sen z powiek. Niestety w mieszkaniach z rynku wtórnego, wszelkie niedociągnięcia czy poważniejsze wady wychodzą na jaw już po zakończonej transakcji – najczęściej w trakcie remontu, który miał być jedynie odświeżeniem lokalu, a kończy się kuciem ścian, wymianą kabli, rur itp. Wówczas może okazać się, że na przeprowadzkę przyjdzie Ci jeszcze sporo poczekać, a koszty remontu mogą nawet przekroczyć wartość mieszkania.

Przed ewentualnym zakupem należy również bardzo dokładnie sprawdzić status prawny nieruchomości, żeby w przyszłości nie okazało się, że nie możesz w pełni korzystać z własnego mieszkania, albo go sprzedać.

Mieszkanie od dewelopera – czy warto?

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, nie musisz się martwić jego statusem prawnym, czy ukrytymi wadami. Jest to mieszkanie nowe, dopiero wybudowane, a Ty będziesz jego pierwszym właścicielem.

Inną zaletą zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest nowoczesne budownictwo stawiające na ekonomiczne, ergonomiczne i ekologiczne rozwiązania – a to daje Ci gwarancje niższych kosztów utrzymania.

Jeśli martwi Cię lokalizacja i utrudniony dostęp do infrastruktury miejskiej, to powinieneś wiedzieć, że deweloperzy dbający o dobro klienta, jak np. oferujący sprzedaż mieszkań w Koszalinie https://matbet.com.pl/osiedlewloska/, mają w swojej ofercie mieszkania na osiedlach „kwadransowych”.

Osiedla kwadransowe mają za zadanie zapewnić Ci szybki dostęp (do 15 min pieszego spaceru) do najważniejszych punktów w mieście, takich jak: szkoła, przedszkole, żłobek, przychodnia lekarska czy przystanek komunikacji miejskiej.

Wadą zakupu mieszkania od dewelopera jest jednak czas oczekiwania na przeprowadzkę, który może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy; a także jego koszt, chociaż w tym przypadku warto pamiętać, że jest to inwestycja na przyszłość, a gotówka włożona w zakup szybko zwróci się dzięki taniej eksploatacji nieruchomości.

Co w takim razie wybrać?

W tym przypadku dużo zależy od Twoich możliwości finansowych oraz czasu, jakim dysponujesz. Jeśli dysponujesz i jednym i drugim, lub wykazujesz zdolność kredytową warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad mieszkaniem od dewelopera.

Nie ponosisz wtedy praktycznie żadnego ryzyka, ani od strony prawnej, ani technicznej. Do tego, jako pierwszy właściciel, będziesz całkowicie sam decydować o aranżacji własnego mieszkania, a to również oznacza dla Ciebie mniejsze koszty oraz stres związane z przebudową czy ewentualnym remontem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *