Jak przygotować auto do zimy?

Dbanie o samochód przed zimą

Zima to okres dużych mrozów, soli wysypywanej na ulice i śliskich dróg. Nie tylko dla naszego organizmu nie są to łatwe miesiące. Nasze auto również jest narażone na różne szkody i nadwyrężenia. Dlatego ważne jest, żeby dobrze wiedzieć jak przygotować swoje auto do zimy aby ominąć wiele niepotrzebnych sytuacji.

Po pierwsze – akumulator

Każdy przynajmniej raz przerabiał problem z odpaleniem samochodu. Najczęściej typowanym winowajcą jest akumulator. Jego słaba kondycja utrudnia odpalenie samochodu na mrozie, szczególnie w samochodach jeżdżących na diesla, które wymagają większej mocy rozruchowej i generują więcej oporów w pierwszych minutach pracy. Sposób jest jeden, aby uniknąć takich niespodzianek, przed zimą lub zapowiadanymi siarczystymi mrozami należy sprawdzić napięcie w akumulatorze. Do badania akumulatora wystarczy nam miernik. Takie pomiary robi wiele warsztatów, często za darmo. Jeśli akumulator okaże się zużyty, należy go wymienić. Pod maską nie powinno się podejmować samodzielnej próby uzupełniania elektrolitu, ponieważ obecnie samochody nie posiadają do niego dostępu i może być to zbyt ryzykowne. Żeby zmniejszyć ewentualne prawdopodobieństwo problemów z alternatorem, należy zmierzyć efektywność ładowania akumulatora przy włączonym silniku. Przy samej baterii trzeba oczyścić klemy ze śniedzi oraz zabezpieczyć je smarem grafitowym. Zadbać dobrze jest też o stan kabli dostarczających prąd do świec zapłonowych w szczególności w starych samochodach. Należy je zdemontować i wyczyścić. Jest to istotne ponieważ wszelkie zanieczyszczenia bądź pyłki metali znajdujące się na stykach powodują opór podczas przypływu prądu. Może się zdarzyć, że kable będą w naprawdę złym stanie – wtedy natychmiast należy je wymienić. Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać kabli przy włączonym silniku! Skutkuje to porażeniem prądem o wysokim napięciu.

Płyny eksploatacyjne i olej silnikowy

Przed zimą bardzo istotna jest zmiana płynów w samochodzie. Jednym z nich jest płyn chłodniczy, który przetrwa wszystko, ale jest jeden warunek – musi być świeży. Podczas zużycia traci on swoje właściwości i próg zamarzania może się znacznie zmniejszyć, nawet do 0 stopni C. Trzeba pamiętać, że znajduje on się w bloku silnika, a jego zamarznięcie może powodować rozerwanie go. Najlepiej go wymienić przed zimą lub dodać do niego koncentrat. Kolejnym płynem o który warto zadbać jest płyn hamulcowy. Przez wszelkie nieszczelności może dostać się do niego woda, która znacznie obniża temperaturę wrzenia. Dodatkowo warto zadbać o stan klocków i tarcz przed zimą. W efekcie obniża skuteczność hamowania, co w drastycznych sytuacjach może zupełnie uniemożliwić hamowanie. Bardzo ważna jest również wymiana oleju silnikowego. Przy niskich temperaturach olej gęstnieje, co spowalnia jego przedostawanie się do konkretnych jednostek napędowych. Jeżeli termin wymiany się zbliża, najlepiej nie czekać tylko do razu go wymienić wraz z filtrami. Wybierając olej silnikowy należy zwrócić uwagę na jego parametr zimowy. Oznaczony jest za pomocą liczby przed literą „W”. Powinien być jak najniższy, ponieważ olej o niskiej lepkości zimowej ułatwi rozruch zimą i szybciej dotrze do wszystkich elementów silnika i zapewni bezpieczną pracę.

Podwozie

Przed zimą dobrze jest zabrać swoje auto na kanał, aby zobaczyć jak wygląda jego podwozie. Najważniejsze to skontrolować czy nie widnieją nigdzie ślady korozji. Największą uwagę trzeba zwrócić na elementy nośne, czyli przewodom paliwowym i hamulcowym oraz zawieszeniu. Wszystkie oznaki gnicia trzeba wyeliminować, aby nie odpuścić do ich rozprzestrzenienia. Warto także zabezpieczyć podwozie przez powłokę antykorozyjną, która zatrzyma negatywne działanie soli drogowej i błota.

Świece zapłonowe i żarowe

Zanim uruchomimy silnik wysokoprężny należy poczekać do momentu aż rozgrzeją się świece żarowe, czyli wysokotemperaturowe grzałki wbudowane w głowicę silnika, które mają ułatwić rozruch, szczególnie podczas niskich temperatur. Natomiast świece żarowe odpowiadają za stabilizację wolnych obrotów podczas nagrzewania się silnika. Kiedy pojawia się problem z odpaleniem diesla może to wskazywać na to, że świece żarowe są już bardzo zużyte.

Jeśli posiadasz silnik benzynowy, to w nim należy zwrócić wagę na świece zapłonowe. To one odpowiadają za wybuch mieszanki paliwowo – powietrznej i z tego powodu pracują cały czas. Zużyte świece utrudniają rozruch, ale przejawia się to także w dławieniu silnika, gaśnięciu i nierównej pracy. Tak też może pracować samochód, kiedy zużyte zostaną przewody zapłonowe, dlatego warto wymieniać je parami. Przebicia na kablach zauważalne są podczas zmroku, kiedy na kablach zapłonowych można zobaczyć wilgoć i przeskakujące iskry.

Uszczelki samochodowe

Często podczas dużych mrozów pojawia się problem z otworzeniem drzwi. To wszystko to sprawka uszczelek, do których dostaje się trochę wody i przymarzają do karoserii. Aby zapobiec takim sytuacjom należy zaopatrzyć się w najtańszy sztyft lub spray do zabezpieczania uszczelek. Powinno się nim zabezpieczyć nie tylko drzwi, ale także bagażnik.

Nadwozie

Warto przed samą zimą wybrać się na myjnię i dokładnie oczyścić nadwozie z wszelkich zanieczyszczeń na których mógłby zamarzać śnieg. Świetnym impregnatem jest wosk, którym warto zabezpieczyć samochód. Po umyciu warto przyjrzeć się wszelkim odpryskom i korozji, które w trakcie zimy mogłyby się powiększyć.

Opony

Koniecznością jest, aby przed zimą wymienić opony letnie na zimowe! Powinny mieć one co najmniej 4 mm bieżnika, w przypadku mniejszego mogą mieć gorszą skuteczność, niż opony letnie. Na wszystkich czterech kołach opony muszą być takiej samej jakości i nie mogą mieć więcej niż 5 lat. Mieszanka opon w przeciągu lat ulega stwardnieniu i może nie mieć już odpowiedniej miękkości jaka charakteryzuje zimowe opony. Ważny jest też stan koła zapasowego, które obowiązkowo powinniśmy ze sobą wozić.

Odmrażanie szyby samochodowej

Potrzebne akcesoria zimą do samochodu

Podczas zimy przydatne będzie w samochodzie posiadanie kilku niezbędnych rzeczy. Jest nią np. skrobaczka do szyby, bez której nie obejdzie się podczas dużych mrozów, kiedy wszystko przymarza. Przydatny może okazać się także odmrażacz do szyb. W kieszeni zawsze dobrze byłoby mieć odmrażacz do zamków. Zakładka antyszronowa na przedniej szybie pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu rano. Jeśli wyjeżdżasz na wyjazd w góry zimą, dobrze jest zaopatrzyć się w łańcuchy na opony. W tych trudnych warunkach zdecydowanie ułatwią przemieszczanie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *