Zalety posiadania samochodu z instalacją LPG

Stacja benzynowa

Ceny benzyny ciągle rosną, a to wcale nie cieszy kierowców. Wszyscy wspominają czasy, kiedy można było tanio zatankować samochód do pełna i to bez względu na wielkość jego baku. Jednak na wysokie ceny benzyny o wiele mniej narzekają właściciele samochodów z instalacją gazową. Może w tym tkwi rozwiązanie tych problemów?

Ekologiczność czy może oszczędność

Panujący trend ekologiczności może przekonać największych niedowiarków. W końcu auta tankowane poprzez gaz LPG wytwarzają o wiele mniej zanieczyszczeń, niż ich odpowiedniki z silnikami napędzanymi tylko benzyną i olejem napędowym. W samochodach, gdzie jest instalacja gazowa z rury wydechowej nie wydobywają się pyły, a ilość dwutlenku węgla jest o wiele mniejsza, niż w przypadku samochodów na benzynę czy ropę. Jednak nie dla każdego dbanie o środowisko jest ważne. Druga grupa osób decydująca się na LPG to ci, którzy chcą zaoszczędzić. W Polsce ceny gazu są prawie o połowę mniejsze, niż ceny benzyny. Ten argument przemawia o wiele bardziej do osób szukających oszczędnych sposobów jeżdżenia.

Dystrybutor gazu LPG na stacji benzynowej

A może po prostu więcej możliwości?

Oprócz najważniejszej zalety jaką są mniejsze koszty, istnieją także inne zalety, które mogą sprawić, że ktoś wybierze instalacje gazowe. Przede wszystkim samochody z gazem ciszej pracują w porównaniu do swoich benzynowych odpowiedników. Dzieje się tak poprzez bardziej stabilne spalanie mieszanki. Jest to związane z jej liczbą oktanową jak i formą skupienia. Poza tym samochód ma o wiele większy zasięg, co jest związane z dodatkowym zbiornikiem paliwowym, w tym wypadku z LPG. Posiadając dwa zbiorniki z paliwem możemy przejechać większe odcinki bez obaw o stacje benzynowe. Kolejną zaletą jest większa wytrzymałość silnika, gdyż wprowadzana mieszanka ma postać gazową, przez co nie niszczy silnika jak formy ciekłe. Gaz nie spłukuje oleju silnikowego, przez co narażenie na uszkodzenia jest o wiele mniejsze.

Przy zadbanym układzie gazowym prowadzenie samochodu pozostaje niezmienne. Pojazd nie sprawia większych problemów, a jeden z niewielu sposobów odczuwania różnicy pojawia się przy kasie stacji paliwowej. Warto się zastanowić, czy to nie będzie najlepszy sposób na długoterminowe podreperowanie domowego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *