Pośród psów bardzo często można zauważyć agresje skierowaną na ludzi. Mimo, że złośliwość nigdy nie wynika z ich natury, to problem wciąż się pojawia w coraz to nowszych przypadkach. Tego typu zachowania mogą mieć być bardzo wiele przyczyn, a rozwiązanie ich samemu to nie lada wyzwanie. W takich sytuacjach warto poprosić o pomoc behawiorystę zwierząt lub wybrać się na szkolenie dla trenerów psów.
Skąd bierze się agresja u psów?
Agresja sama w sobie u psów jest naturalnym zachowaniem wynikającym z ich instynktu. Jest niezbędna do egzekwowania własnych praw, obrony oraz powodowana instynktem przetrwania. Jako problem takie zachowania można zacząć traktować, kiedy pojawiają się w momencie, kiedy pies chce wymusić coś na swoim właścicielu w taki sposób. Na agresywne zachowania psów składa się wiele czynników. Jednym z nich jest złe wychowanie psa. Wychowując psa należy pamiętać, aby odpowiednio reagować na jego dobre i złe zachowania. Zwierzę musi wiedzieć, które z jego zachowań są nieakceptowalne. Jeśli na niektóre z reakcji psa właściciel nie zareaguje w żaden sposób, zezwoli na nie. Trzeba być konsekwentnym w relacji z psem. Czynnikiem wyzwalającym agresję u psów jest agresja ludzka. Stosowanie kar cielesnych u psów wywołuje strach, co w efekcie może przejawić u niego agresywne zachowania. Wynika to z ich jedynego sposobu samoobrony. Tego typu zachowania bardzo często pojawiają się u psów na podłożu lękowym. Część z pupili skuli ogon, spuści głowę i ucieknie w kąt, inne natomiast reagować będą agresją, ponieważ wtedy są gotowe do obrony. Agresja przejawić może się także w stresujących sytuacjach. Stres wzmaga hałas, obecność dominujących psów lub ruchliwa ulica. Psy nie umiejąc odnaleźć się w takich sytuacjach czy środowisku, czują się zagrożone. Traumy przeżyte przez psa, np. spędzenie czasu w izolatce lub pobyt w schronisku również mogą wywołać agresje. W takich miejscach zwierzę odczuwa silny lęk i strach. Mówi się, że tendencja do agresywnych zachowań może być dziedziczona. Podczas pierwszych dni życia szczeniak uczy się życia między psami, obserwuje zachowania matki, jeśli ona reaguje agresją na wiele rzeczy istnieje duże prawdopodobieństwo, że szczeniak w przyszłości również będzie się tak zachowywał. Zbyt wczesne zabranie szczeniaka od matki także może skutkować i wzmagać tendencje do agresywnych zachowań, ponieważ nie nauczy on się efektywnej komunikacji ze społeczeństwem. Przyczyn może być naprawdę wiele, kluczem do sukcesu jest świadomość tego, jak radzić sobie z takim problemem nie idąc na łatwiznę i nie usypiając psa?
Jak radzić sobie z agresją u psów?
Najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem, w sytuacji, kiedy pies ucieka nam spod kontroli oraz jego zachowania zaczynają nas przerastać jest skontaktowanie się z behawiorystą. Behawiorysta lub trener psów, to osoba, która dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości psychiki psów, umie sobie poradzić nawet z najtrudniejszymi przypadkami. Istnieją miejsca w których jako właściciel możesz poszerzyć swoją wiedzę i odbyć szkolenia dla trenerów psów oraz kursy dla behawiorystów zwierząt. Są one przeznaczone dla osób, które chcą lepiej poznać psychikę psów i nabyć umiejętności radzenia sobie z nimi w różnych okolicznościach. W przypadku agresywnych psów pewna wiedza oraz doświadczenie są niezbędnikami aby wyprowadzić psa na prostą oraz oduczyć go złych zachowań. Zwierzę musi wiedzieć co jest dobre, a co złe. Podstawą jest reakcja psów na konkretne komendy. Kursy na trenera psów lub szkolenia na behawiorystę zwierząt dostarczają bazową wiedzę na temat psich zachowań i niosą ze sobą rozwiązania, które są pomocne w pracy z agresywnymi psami.
Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem dla trenera psów lub behawiorystę zajrzyj tu: https://www.wojtkowszkolenia.pl