Zdecydowanie efektowne wrażenie w każdym domu sprawia akwarium morskie – błękitna woda i wielobarwni mieszkańcy słonych wód to coś, co z pewnością przyciąga uwagę niejednego gościa i domownika. Jak jednak zabrać się za takie hobby jakim jest akwarystyka morska?
Akwarium morskie – jak zacząć?
Na początek należy wiedzieć, że akwarium morskie posiada delikatny ekosystem, podatny nawet na najmniejsze zmiany. Dlatego nie zaleca się zakładania akwarium morskiego na początek przygody z akwarystyką. Akwarium morskie warto założyć dopiero, gdy opanowało się w jakimś stopniu dbanie o akwarium słodkowodne. Kolejna rzecz, o której należy być świadomym to cena. Akwarystyka morska jest zdecydowanie droższa, niż ta słodkowodna.
Akwarium morskie – jak zacząć? Na początek należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu start akwarium morskiego w ogóle będzie możliwy. Do takich akcesoriów należą:
- akwarium (co najmniej 50l)
- oświetlenie (minimum 0,7 W na litr wody)
- pokrywa do akwarium
- filtry przepływowe i pompka cyrkulacyjna
- grzałka
- odpieniacz
- żywa skała (rafa koralowa, naturalny filtr w akwarium morskim)
- woda morska
Wszelki niezbędny sprzęt warto kupić u sprawdzonego dostawcy. Sklep akwarystyki morskiej https://trzmiel.com.pl posiada najlepszej jakości wyposażenie, które przyda się przy zakładaniu akwarium morskiego.
Jak założyć akwarium morskie krok po kroku
Skoro masz już kupione wszelkie niezbędne wyposażenie akwarium morskiego, należy je odpowiednio przygotować. Jak założyć akwarium morskie? Na dno akwarium najlepiej wlać żel z bakteriami, a dopiero potem wsypać należy piasek koralowy (około 1 kg na 10 l wody) i ułożyć skały. Dodanie szczepów bakterii w płynie oraz suplementów skróci czas dojrzewania akwarium. Bakteriami smaruje się także części mechaniczne filtrów.
Woda w akwarium morskim powinna być słona. Można taką zakupić w sklepie – demineralizowaną lub przefiltrowaną przez filtr odwróconej osmozy z dodatkiem soli.
Po zalaniu akwarium wodą morską, kolejnym krokiem jest dojrzewanie całego akwarium, które trwa ok. 6 tygodni. Dopiero po tym czasie można wprowadzać zwierzęta do stworzonego zbiornika wodnego.
Ryby do akwarium morskiego
Decydując się na akwarium morskie warto odpowiednio wcześniej przemyśleć, jaki biom, a także jakie gatunki ryb chcemy hodować. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno takich ryb, które w akwarium pełnić będą jakąś funkcję. Często ryby morskie akwariowe są dobierane do odpowiednich problemów w akwarium, więc lepiej zawczasu mieć przydatne rybki, które nie dopuszczą do ewentualnych chorób. Najpopularniejszą, pożyteczną rybą morską jest Doktorek Labroides dimidiatus. Kolejne ryby do akwarium morskiego, które nie dość, że przyciągną swoim intensywnym ubarwieniem, to pełnią w akwarium funkcję czyścicieli to Halichoeres chrysus, zwane wargatkami bananowymi. Żeby zapobiec aiptasie warto w swoim akwarium mieć taką rybę jak Chaetodon auriga. Na walkę z glonami poleca się Siganus vulpinus, którą potocznie nazywa się borsukiem ze względu na charakterystyczne ubarwienie głowy. Decydując się na te ryby, z pewnością zadbamy o warunki w naszym akwarium.
Od kilku lat zajmuję się akwarium słodkowodnym w domu. A także od kilkunastu oczkiem wodnym na działce. Chyba czas dodać do kolekcji także akwarium morskie. Dzięki za podpowiedzi, na co należy zwrócić uwagę!