Akwarystyka słodko- czy słonowodna?

Zarówno akwarystyka słodko-, jak i słonowodna mają swoje wady i zalety. Akwaria słodkowodne kuszą różnorodnością gatunków ryb, z kolei morskie wabią baśniowymi barwami fauny i flory. Z całą pewnością założenie jednego i drugiego będzie wiązało się z pewnymi kosztami, tak jak i jedno i drugie będzie potrzebowało Twojej uwagi. Na co się więc zdecydować? Poniżej przybliżymy Ci każde z tych rozwiązań.

Po pierwsze koszty

Wydatki, na które musisz się przygotować to jeden z ważniejszych aspektów podczas wyboru rodzaju akwarium.

Nie jest żadną tajemnicą, że koszt zakupu akwarium słodkowodnego, wraz z całym wyposażeniem (włączając w to nawet rybki), jest dużo niższy niż w przypadku akwarium morskiego. W przypadku tego pierwszego możemy się zamknąć już w kwocie kilkuset złotych, gdzie w przypadku akwarystyki słonowodnej mowa raczej o tysiącach. Droższe jest również samo utrzymanie akwarium morskiego.

Z czego wynika taka różnica? Cóż, już koszt samych rybek w akwarium morskim jest sporo wyższy, ponieważ są one często sprowadzane bezpośrednio z raf. Do tego dochodzi konieczność zakupu dodatkowych elementów, jak m.in. odpieniacz służący do odfiltrowywania zanieczyszczeń, czy żywe skały odpowiadające za filtrację biologiczną.

Oczywiście ostateczny koszt zakupu jednego i drugiego akwarium uzależniony jest od wielu czynników, jak chociażby wielkość czy materiał, z którego będzie wykonane akwarium, a także wszelkich dodatków, zarówno tych niezbędnych, jak i takich, bez których spokojnie się możemy obejść.

Po drugie — dostępność

Jeśli chodzi o same akwaria i wymagany do nich osprzęt i akcesoria, to niezależnie od tego, na który rodzaj akwarystyki się zdecydujesz, nie powinieneś mieć problemów ze skompletowaniem i wyborem odpowiedniego zestawu. A już na pewno nie napotkasz problemów jeśli na zakupy wybierzesz profesjonalny sklep akwarystyczny taki jak np. https://trzmiel.com.pl.

Zakup rybek to już trochę inna sprawa. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ryby morskie są stanowczo droższe od ich słodkowodnych kuzynów. I choć kuszą wspaniałymi barwami, to musisz się również przygotować na ich mniejszą dostępność czy bardziej ograniczony wybór… Czym nie musisz się martwić w przypadku rybek słodkowodnych.

Po trzecie – utrzymanie i opieka

Akwarystyka słodkowodna ze względu na łatwość utrzymania często polecana jest dla osób początkujących, czy jako pierwsze akwarium dla dzieci. Sama podmiana wody, która zresztą jest co jakiś czas niezbędna w każdego rodzaju zbiorniku, o wiele prościej wygląda w przypadku akwariów słodkowodnych, ponieważ praktycznie nie wymaga ona jakiś specjalnych zabiegów.

Akwaria morskie muszą mieć odpowiedni poziom zasolenia wody, a to w praktyce oznacza, że będziesz musiał tę wodę do podmiany odpowiednio przygotować, co z kolei oznacza więcej czasu, pracy i pieniędzy. Problemy mogą również pojawić się w momencie karmienia rybek, szczególnie jeśli jest to całkiem nowe akwarium.

Karmienie słodkowodnych rybek zazwyczaj nie sprawia problemów nawet początkującym akwarystom. Z kolei przyzwyczajenie rybek morskich do kupnego pokarmu możesz zająć czasami nawet kilka miesięcy. Potrzebują one również więcej czasu na aklimatyzację. Niestety wszystkie te czynniki mogą spowodować, że początkujący akwarysta szybko się zniechęci i porzuci na zawsze myśl o hodowli rybek, i to nie tylko tych morskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *