Jakie badania powinien wykonać weterynarz, by wykryć glistę lub tasiemca u psa?

Pies badany u weterynarza

Pasożyty, które pojawiają się we wnętrzach zwierząt domowych pojawiają się bardzo często. Ich obecność przejawia się w różny sposób, który często dla laika nie jest zbyt oczywisty. Właściciele swoich pupili powinni bacznie obserwować ich zachowania, by w jasny sposób móc zauważyć ewentualne nieprawidłowości w zachowaniu, które odbiegają od normy. Jakie pasożyty najczęściej występują u naszych zwierząt domowych? Jakie objawy najczęściej pojawiają się u takich zwierząt oraz jakie badania diagnostyczne powinien wykonać nasz weterynarz?

Pasożyty u psów i kotów

Pasożyty wewnętrzne pojawiają się u zwierząt domowych, które są najbardziej zadbane lub np. u kotów, które nie wychodzą prawie na zewnątrz. Drobnoustroje wykorzystują do infestacji np.:

  • naturalne odruchy zwierząt, takie jak: polowanie, pice z kałuży lub stawów, drapanie się, wylizywanie łap i futra, zjadanie każdego posiłku jaki znajdą na ziemi
  • różne pasożyty, np.: owady żywiące się krwią zwierząt, komary, pchły, kleszcze, wszy. Robactwo tego typu staje się wektorami chorobotwórczymi i bardzo szybko przenoszą patogeny na zwierzęta, a czasem nawet na ludzi.

Objawy chorób spowodowanych przez robaki mogą objawiać się w sposób w jaki objawiają się różnego rodzaju infekcje, bądź niegroźne i chwilowe problemy gastryczne czy oddechowe. U zwierząt domowych najczęściej występują takie pasożyty jak:

  • pierwotniaki
  • glisty
  • tasiemce
  • nicienie u psów

Bardzo często zdarza się, że psy łapią psią boreliozę, która nazywa się babeszjoza. Dla psów jest ona bardzo groźną i ciężką chorobą spowodowaną przez pasożyta jakim jest kleszcz. Choroba rozwija się błyskawicznie, które przejawiają się apatią u psa, niechęcią do poruszania się, krwiomoczem, a także bolesnością w ruchach. Weterynarz, który przyjmuje pacjenta z takimi objawami od razu wykonuje pobranie krwi i wymaz. Wynik powinien być podany natychmiast, ponieważ od szybkości podania leków zależy życie psa. Ważne jest, aby trafić do odpowiedniej kliniki z profesjonalnym personelem, aby jak najszybciej uratować swojego pupila.

Ostrowskie Centrum Weterynaryjne

Dobre centrum weterynaryjne – weterynarz w Ostrowie Wielkopolskim

Odpowiednie zdiagnozowanie zwierzaka domowego przez weterynarza, to podstawa. Ważne jest, by znaleźć w swojej okolicy centrum weterynaryjne, które posiada wykwalifikowaną kadrę oraz zapewnia możliwość wykonania kompleksowych badań. Kadra weterynaryjna powinna na bieżąco przechodzić szkolenia i rozwijać się w swojej dziedzinie. Jednym z takich centrów weterynaryjnych jest gabinet weterynaryjny w okolicach Poznania. To centrum weterynaryjne współpracuje z najlepszymi laboratoriami na świecie, np. z laboratorium w Szwajcarii, a także pracuje z weterynarzami o różnych specjalnościach. Realizują programy profilaktyczne oraz leczenie, dzięki któremu zwierzęta mają zapewniony odpowiedni rozwój, a także szybki powrót do zdrowia. Ich centrum weterynaryjne posiada gabinety diagnostyczne EKG, USG, pracownię RTG, salę operacyjną oraz gabinet zabiegowy i gabinet przyjęć. Szukasz dobrego gabinetu weterynaryjnego w okolicach Poznania? Odwiedź stronę Ostrowskiego Centrum Weterynaryjnego: https://ocw.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *