Ból sprawia dyskomfort i jest nieprzyjemnym doznaniem tak samo nieprzyjemnym dla człowieka jak i dla jego zwierzaków. Każde zaburzenie jakie pojawia się w codziennym funkcjonowaniu psa zauważalne jest w każdym nietypowym zachowaniu psa, każdy dyskomfort jaki sygnalizuje zwierze podczas dotykania go, powinno nakłonić nas do tego, by naszego psa obejrzał weterynarz. Różnego rodzaju niepokojące symptomy mogą świadczyć o tym, że nasz pupil cierpi z powodu bólu. Niejeden blog weterynaryjny porusza kwestie tego jak powinniśmy radzić sobie z bólem u zwierząt. Co w takim razie radzi poradnik weterynaryjny w przypadku pojawienia się niepokojących objawów u zwierzaka?
Jakie objawy najczęściej zgłaszają właściciele, którzy zauważa ból u swojego psa?
Objawy jakie możemy zobaczyć jako właściciel zwierzaka nie nasuwają w zasadzie żadnych wątpliwości. W takiej sytuacji konieczne jest, by naszego psa zobaczył weterynarz. Udając się na wizytę, nie wiedząc konkretnie skąd bierze się ból, powinniśmy przekazać weterynarzowi, że naszego psa po prostu coś boli.
Weterynaria, to tak obszerna dziedzina, że ogólny weterynarz powinien najpierw zdiagnozować przyczyny, a następnie powinniśmy udać się do specjalisty. Ból może przejawiać się poprzez takie zachowania psa, jak: popiskiwanie, jęczenie, skomlenie, skowyt itp. Częściej zdarza się jednak, że właściciele zgłaszają różnego rodzaju inne zachowania zwierzaka, które niekoniecznie są związane z bólem, co może wprowadzić w błąd. Takie nietypowe objawy, to znaczne posmutnienie psa, bezsenność lub zaburzenia snu, wzmożone pragnienie, brak apetytu, nietypowe pozycje jakie przyjmuje pies, ślinotok, zmniejszona aktywność. Tego typu podaje poradnik weterynaryjny i niejeden blog weterynaryjny. Kiedy pojawiają się tego typu objawy powinniśmy szczególną uwagę przywiązać do oddawanego moczu i kału przez psa, który robi w nietypowych miejscach. Mogą pojawiać się także zaparcia, agresywne zachowania u psa który zazwyczaj był spokojny, drżenie mięśni, które przypomina dreszcze, dyszenie, strach, zaburzenie relacji z innymi zwierzętami oraz ludźmi.
Jakie mogą być przyczyny bólu u starszych psów oraz jak mogą być rozpoznane choroby związane ze zwyrodnieniami?
Przyczyny bólu mogą być bardzo różne, szczególnie u starszych psów. Najczęściej spotykane są choroby związane ze zwyrodnieniami, zwłaszcza z przewlekłym zapaleniem kości oraz stawów. Inne przyczyny jakie występują są znacznie rzadsze, ale musimy o nich pamiętać. Mogą świadczyć o zapaleniu trzustki, kamicy moczowodowej oraz pęcherza moczowego, dyskopatie, przewlekłe zapalenie skóry itp.
Zapalenie oraz zwyrodnienia stawów u psów rozpoznaje tylko 20% właścicieli, z tego powodu tak ważną rolę odgrywa wizyta u weterynarza. Właściciel psa powinien zwrócić uwagę zwłaszcza na różnego rodzaju niepokojące go objawy, nawet takie, które nie do końca łączą się z bólem np. ślinotok, przeciąganie się, nadmierne pragnienie, wolniejsze chodzenie. W sytuacji kiedy mamy styczność z chorobami zwyrodnień stawów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zmniejszoną aktywność fizyczną, co zazwyczaj przez właściciela jest błędnie postrzegane jako starszy wiek psa, a nie ból. Istotne to, by przywiązać uwagę do okresowej kulawizny, ilości wypijanej wody, a co szczególnie ważne do tego czy występują zaburzenia ruchowe zwłaszcza po spoczynku. W takiej sytuacji nie powinniśmy twierdzić, że wystarczy że pies się rozchodzi. Kiedy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy powinniśmy od razu udać się na wizytę u weterynarza i nie czekać, aż samo przejdzie. Weterynaria, to bardzo obszerna dziedzina, dlatego weterynarz ogólny może odesłać nas do weterynarza specjalisty, który sprecyzuje diagnozę i pomoże w leczeniu.
Jeśli potrzebny jest Ci dobry poradnik weterynaryjny i chcesz wiedzieć gdzie znajdzie się dobry weterynarz, odwiedź tę stronę Internetową i znajdź wszystko czego potrzebujesz: https://www.neuro-vet.pl/blog