Prace wysokościowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Prace wysokościowe nie bez powodu uważane są za prace niebezpieczne, dlatego wykonujący je pracownicy powinni ukończyć specjalne szkolenia wysokościowe i uzyskać odpowiednie certyfikaty. Według statystyk to właśnie przy takim typie pracy zdarza się najwięcej wypadków. Prace na wysokościach dają jednak wiele możliwości i często okazują się niezbędne w wielu dziedzinach. Przyjrzyjmy się im więc bliżej!

Prace wysokościowe – co to takiego?

Według oficjalnej definicji z Kodeksu Pracy, prace wysokościowe to te wykonywane na podwyższeniu (powierzchni) znajdującym się minimum 1 metr nad poziomem ziemi lub posadzki, pod warunkiem że powierzchnia ta nie posiada zabezpieczeń w postaci stałych konstrukcji, pełnych ścian lub ścian oszklonych (o wysokości min. 1,5 m), które pełnią funkcję zabezpieczenia przed upadkiem.

Oznacza to, że określeniem tym można określić prace wykonywane na elewacjach budynków mieszkalnych i przemysłowych, a także obiektach takich jak np. mosty, wiatraki, silosy itp. Prace wysokościowe najczęściej wykonywane są z użyciem rusztowań, drabin, podnośników lub, jak w przypadku alpinizmu przemysłowego, z użyciem lin.

Prace wysokościowe – zakres usług

Jeśli chodzi o usługi wysokościowe i zakres, jaki posiadają, wiele zależy od oferty konkretnej firmy. Na przykład firma https://alpinizmprzemyslowy.pl posiada w swojej ofercie szeroki zakres usług, wśród których znajdziemy m.in.:

  • montaż reklam — oferta idealna dla małych, dużych i średnich firm, wykonywana z wykorzystaniem siatki mesh, wielkoformatowych bannerów czy tablic.
  • remonty i malowanie — obejmujące nie tylko malowanie elewacji, ale również uzupełnianie ubytków, zabezpieczenia antykorozyjne, a nawet naprawę orynnowania czy drobne naprawy pokryć dachowych.
  • mycie i czyszczenie — standardowo w grę wchodzą okna i elewacje ze szkła, ale oprócz tego także np. czyszczenie zwykłych elewacji czy sprzątanie przemysłowe hal.
  • system anty-ptak — innymi słowy zabezpieczenie elewacji budynków przed szkodliwym działaniem ptaków. Od sposobów prostych i powszechnie znanych, jak zastosowanie kolców, po bardziej zaawansowane technologie, takie jak elektroniczne systemy antyptak.
  • odśnieżanie dachów — zarówno tych płaskich, jak i skośnych. Usługa obejmuje również usuwanie sopli, udrażnianie rynien oraz usuwanie zagrożeń.
  • montaż stałych systemów asekuracji — typu siatki ochronne i balustrady.

Jak można zauważyć, zakres usług wysokościowych jest dosyć szeroki, tym bardziej biorąc pod uwagę, że wymieniliśmy tylko część z nich.

Prace wysokościowe – czy to zajęcie dla każdego?

Żeby pracować na wysokościach, trzeba w pierwszej kolejności uzyskać odpowiednie uprawnienia. Żeby je otrzymać, należy z kolei przejść specjalistyczne szkolenia wysokościowe zakończone egzaminem.

Oprócz tego trzeba spełnić inne wymogi, wśród których należy wymienić:

  • wiek — ukończone 18 lat,
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych,
  • ukończone szkolenie z przepisów BHP oraz instruktaż stanowiskowy.

Oczywiście przyszli pracownicy powinni być także przeszkoleni w zakresie prawidłowego stosowania środków ochrony indywidualnej, jak również mieć zapewniony do nich dostęp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *