Przygotuj swój ogród na zimę

Opadłe liście i owoce w jesiennym ogrodzie

Powoli można już odczuć niższe temperatury na dworze. Wyciągamy już jesienne kurtki i czapki. A skoro my już czujemy zimno to najwyższy czas zająć się ogrodem. Uporządkowanie roślin teraz sprawi, że na wiosnę będziemy mieć o wiele mniej pracy do wykonania.

Porządkowanie ogrodu – od czego zacząć?

Należy zacząć od zebrania wszystkich pozostałości po owocach i orzechach, o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej. Takie leżące i gnijące odpadki sprawią, że na trawniku zaczną pojawiać się wyschnięte plamy. A kiedy już zadbamy o owoce, możemy zająć się wszystkimi liśćmi, które pospadały już z drzew. Będą one idealnym materiałem na nawóz, więc nie musimy ich wyrzucać do zwykłego kosza lub co gorsza zostawiać na trawniku.

Jednak poza sprzątaniem jesień jest także idealnym momentem na sadzenie roślin. Wtedy świeżo posadzone rośliny nie są narażone na susze czy zbyt mocne słońce, jak to bywa w przypadku roślin sadzonych wiosną. Dodatkowo na jesieni możemy zakupić tańsze sadzonki roślin, tzw. kopanych. Oczywiście powinniśmy omijać sadzenie krzewów czy kwiatów, które nie są odporne na zimno. Istnieje wiele gatunków kwiatów czy roślin owocowych, które najlepiej sadzić właśnie w okresie jesiennym.

Uprzątanie jesiennych liści

Jesienne zmiany w ogrodzie

Jesień jest też idealnym momentem na gruntowne zmiany w ogrodzie. Przesadzając zimozielone krzewy czy drzewa zagospodarujemy miejsce na altanę, czy rozplanujemy założenie systemu nawadniającego. Dodatkowo zakładając system automatycznego nawadniania jesienią nie musimy się martwić o widoczne ślady, gdyż do sezonu trawnik czy inne rośliny z pewnością zakryją podziemną instalację. Samodzielne zakładanie tego systemu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wymaga to określonego planu jak i staranności przy instalacji, więc wynajem specjalistów może sprawić, że oszczędzimy wiele czasu. Dodatkowo musimy pamiętać, że taki system w okresie zimy musi mieć spuszczoną wodę z rur, gdyż zbyt niskie temperatury mogą wpłynąć na rozsadzenie ich. A wówczas wymaga to konserwacji całego układu.

Oczywiście jesienią nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu roślin przed chłodem. Różnego rodzaju krzewy potrzebują dodatkowej ochrony przed minusowymi temperaturami. Przede wszystkim używa się do tego słomianych mat czy agrowłókniny. Podobne czynności powinniśmy wykonać względem roślin pojemnikowych. Ważne jest także przeniesienie ich do zamkniętego, ciemnego pomieszczenia, takiego jak garaż czy piwnica.

Jak widać posiadanie ogrodu nawet jesienią generuje dużo pracy. Samo zabezpieczenie roślin czy ich przesadzanie wymaga odpowiedniej ilości czasu. Nie jest to też prosta czy bezproblemowa praca, w szczególności przy niskich temperaturach.

One Comment on “Przygotuj swój ogród na zimę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *