Efektowna praca w teamie – kurs gita dla początkujących

Kurs gita online

Umiejętność pracy w zespole, to bardzo ważna cecha u każdego programisty. Jednym z narzędzi jakim posługują się programiści jest GIT i to właśnie on jest narzędziem, które wspiera bezkonfliktową i szybką współpracę w zespole. Jak powinno się z niego korzystać i co należy o nim wiedzieć?

Co to jest GIT?

Git to system kontroli wersji, czyli oprogramowanie, które służy do śledzenia zmian w kodzie źródłowym oraz pomaga programistom wspólnie śledzić zmiany w kodzie i wprowadzać je w tym samym czasie, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Taki system kontroli jest bardzo przydatny, ponieważ tworząc kod, siedząc nad nim godzinami w pojedynkę bywa czasem ciężko o wychwycenie błędu. Czasem bywa też tak, że w momencie w którym chcemy wypróbować już stworzony kod, nagle okazuje się, że coś nie działa i jedyne co zostaje, to napisanie go od początku. W takich właśnie momentach bardzo przydatny jest GIT, dzięki któremu cały zespół programistów może kontrolować, tworzyć i poprawiać powstający kod. System kontroli wersji jest bardzo przydatny, ponieważ można w nim zapisywać wszystko na bieżąco, każdą rzecz, która właśnie zadziała. W sytuacji, kiedy coś nie działa można bez problemu cofnąć i poprawić kod, bez konieczności usuwania wszystkiego co się stworzyło.

Jak działa GIT?

Żeby móc korzystać z programowania GIT, należy je pobrać na swój komputer. Kolejnym elementem jest konieczność poznania takich podstawowych komend jak: git add, git commit, git push. Używając ich można stosować analogię do przesyłek kurierskich. Add wybiera elementy kodu, które chce się przesłać, Commit – m dodaje je do odpowiedniego kartonu, który podpisany jest nazwą zmian, które zostały zawarte, a push odpowiada za wysyłkę ich na serwer. Kolejnym krokiem jest założenie podstawowego repozytorium lokalnego, z którego wypycha się dane na serwer. Aby to zrobić, należy uruchomić terminal Git Bash i utworzyć kog SSH, dzięki któremu dane łatwiej pędzie wypchnąć, co jest pomocne przy używaniu pushu. Kiedy kod SSH już jest, należy przenieść go na stronę GitHuba, gdzie będzie on wklejony tak w ustawieniach, że będzie można bezproblemowo przenosić swoje dane.

Informatycy przy pracy

Dlaczego warto mieć GitHuba?

GitHub to strona na której można trzymaj swoje repozytoria z kodem. Można dzielić się kodem w grupie współpracujących ze sobą osób oraz rozwijać je ze sobą. Na co dzień korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy osób. Udostępniają tam swoje projekty osoby, które stawiają dopiero pierwsze kroki w programowaniu, ale także pokazują się tam ogromne projekty open-source. Dlaczego warto mieć konto w serwisie GitHub? Oto zalety:

  • jest za darmo, chyba że swoje projekty chcesz zachować tylko dla siebie, wtedy musisz opłacać swoje konto
  • nie posiada żadnego komunikatora, ale gdyby nie to, byłby nazywany facebookiem programistów
  • można obserwować różne projekty i różnych ludzi ze świata programstów
  • można oceniać poprzez system gwiazdek projekty i być ocenianym
  • można zakładać tam swoje portfolio poprzez udostępnianie kodów, które się stworzyło
  • można brać udział w tworzeniu projektów open – source
  • można pozyskiwać wiedzę czytając projekty innych

To tylko jedne z nielicznych zalet jakie idą wraz z posiadaniem konta GitHuba. Dzięki niemu definitywnie możemy poszerzyć swoją wiedzę i zbudować portfolio dla przyszłego pracodawcy.
Jeśli chciałbyś rozwinąć swoje umiejętności i pójść na kurs Gita, odwiedź tę stronę: https://kursgita.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *