Jak wybrać dobrej klasy głośniki?

Głośniki audio wysokiej jakości

Muzyka dla wielu z nas jest bardzo ważnym elementem życia. Rzecz dotyczy nie tylko samego faktu bycia muzofilem i wyboru odpowiedniej muzyki dobranej do nastroju. W coraz większej mierze zwracamy uwagę na sprzęt grający, którym się posługujemy. Głośniki, kolumny głośnikowe, zestawy audio – duży wybór akcesoriów, różne parametry i dopasowanie do poszczególnych urządzeń. Zawsze jednak powstaje pytanie – na co zwracać uwagę przy zakupie głośników?

Kolumny audio czy zestawy audio?

Istnieje kilka czynników, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze głośników czy zestawu audio, czy jakichkolwiek innych kolumn głośnikowych. Biorąc pod uwagę parametry oraz nasze oczekiwania możemy być pewni, że wybierzemy dla siebie odpowiedni sprzęt grający.

Profesjonalny system audio do mieszkania

Przestrzeń

Pierwszą rzeczą jest przestrzeń. Tak, to właśnie przestrzeń ogranicza nasze pole wyboru – w zależności od rozmiaru pomieszczenia, w którym zamierzamy ulokować głośniki powinniśmy wybierać taki rozmiar sprzętu, który po prostu się tam zmieści, wpasowując się w otoczenie. Zbyt duże kolumny, np. kolumny klubowe, nie sprawdzą się w małym mieszkaniu.

Zastosowanie

Kolejnym dość istotnym i zdaje się, że logicznym argumentem jakim powinniśmy się kierować jest zastosowanie. Inne będą parametry głośników do użytku w domu, inne głośników komputerowych, głośników przenośnych, a jeszcze inne kolumn klubowych.

Przewody

Głośniki na kablu będą zdecydowanie lepiej grały, dlatego jeśli zależy ci na jakości dźwięku najlepiej wybrać głośniki przewodowe. Te bezprzewodowe, przenośne, dalej będą dobrze grać, jednak nie dorównują tym przewodowym. Aby wygodnie rozmieścić głośniki warto także zwrócić uwagę na długość przewodów. 

Materiał

Materiał to podstawa. W przypadku wyboru głośników również musimy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane obudowy głośnikowe. Niby jest to szczegół, a jednak w wielu przypadkach okazuje się on czynnikiem decydującym. Zwykle mamy do wyboru drewno, tworzywo sztuczne, czasem jest to jakiś metal w zależności od rodzaju głośników i producenta. W przypadku zakupu głośników do domu warto jednak skłonić się ku opcji drewna, ze względu na rezonans. Z głośnikami, kolumnami głośnikowymi, zestawami audio jest jak z instrumentami. Drewno lepiej przenosi dźwięk, warto o tym pamiętać.

Moc

Moc – słowo klucz. Kolumny klubowe o większej mocy będą zdecydowanie polecane dla miłośników głośnej muzyki, a głośniki o mniejszej mocy zaleca się natomiast do zestawów komputerowych, głośników przenośnych. Moc i głośność wyrażane są w decybelach i watach. 

Częstotliwość

Pasmo przenoszenia dźwięków to podstawa odbioru muzyki. Najczęściej spotyka się głośniki o częstotliwości od 20 do 20 000 Hz. Oczywiście na rynku znajdziemy głośniki o szerszym paśmie. Dźwięków skrajnych częstotliwości nie usłyszymy, jednak…poczujemy, co sprzyja wrażeniu większej głębi dźwięku

Opinie

Recenzje – wybierając po raz pierwszy głośniki lub kolumny głośnikowe, warto zaufać ekspertom. Eksperci od zestawów audio, eksperci od kolumn głośnikowych czy maniacy głośników komputerowych i przenośnych od lat prześcigają się w porównywaniu modeli i marek. Specjaliści porównują różne marki audio. Warto przeczytać kilka recenzji zanim zamówimy jakiś zestaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *