Ile kosztuje wyprodukowanie 10 000 płytek PCB? To zależy. Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, nie znając potrzeb i oczekiwań klienta. Inaczej bowiem wycenione zostaną płytki poddawane montażowi SMT bez usług dodatkowych, a inaczej te, które wymagają lakierowania i programowania. Żeby producent podzespołów elektronicznych mógł przedstawić swoją ofertę, musi uzyskać od potencjalnego kontrahenta różne informacje. Jakie?
Produkcja i montaż płytek PCB są równie skomplikowane, jak wybór kontraktowego producenta elektroniki, który się tym zajmie. Klienci szukający dostawcy powinni się przygotować na to, nie będzie to szybki proces. Zanim prześle się zapytanie ofertowe RFQ, warto przejrzeć stronę internetową i profile w mediach społecznościowych potencjalnego kontrahenta, sprawdzić, od jak dawna działa firma, dla kogo dotychczas pracowała i ilu pracowników zatrudnia.
Powinno się również porównać, czy jej usługi są spójne z tym, czego się potrzebuje – np. czy producent podzespołów elektronicznych zajmuje się zarówno produkcją, jak i montażem płytek PCB, testuje gotowe elementy i pokrywa je zalewami zabezpieczającymi.
Dopiero po tej wstępnej ocenie można się skontaktować z przedstawicielami firmy i porozmawiać na temat oferty.
Pierwsze rozmowy z potencjalnym dostawcą
W trakcie pierwszych spotkań producent elektroniki zapewne zapyta o:
- liczbę produktów do wyceny – na projekt lub prognozowaną na miesiąc, kwartał lub rok,
- oczekiwany zakres usług podstawowych i dodatkowych – chodzi m.in. o preferowany typ montażu – montaż w elektronice odbywa się metodą powierzchniową SMT (lutowanie powierzchniowe) lub przewlekaną THT, różne rodzaje testowania, programowanie, pokrywanie zalewami czy montaż końcowy,
- oczekiwany termin realizacji,
- to czy jest to nowy projekt i czy planowane są kolejne projekty,
- ewentualne specyficzne wymagania związane z tym projektem,
- docelowy target cenowy.
To podstawowe informacje, bez których nie da się określić nawet widełek cenowych. Każdy z tych elementów wpływa bowiem na ostateczną wycenę.
Umowa NDA a pozostaje informacje dotyczące projektu
Uwaga – jak podkreśla firma Printor (https://printor.pl), doświadczony dostawca usług EMS, zanim podpisze się tak zwaną umowę NDA, czyli umowę o zachowaniu poufności, nie powinno się podawać więcej szczegółów ani przekazywać plików projektowych. Ze względów bezpieczeństwa takie dane należy ujawniać dopiero wtedy, gdy umowa NDA została zawarta. Dzięki temu ma się pewność, że informacje nie zostaną wykorzystane w nieodpowiedni sposób.
Po podpisaniu umowy NDA dostawca poprosi o wypełnienie karty płytki PCB albo innego dokumentu zbierającego najważniejsze dane, przekazania zestawu plików owiertu, Pick & Place i BOM w odpowiednich formatach oraz o dołączenie ewentualnych procedur testów funkcjonalnych i opisu wymagań montażu finalnego.
Brak części informacji wydłuża czas oczekiwania na ofertę, dlatego warto zadbać o to, aby wspomniane dokumenty były kompletne.