Okapy kuchenne – zalety i funkcjonalność

Okap i wyposażenie kuchni

Okap kuchenny to obecnie niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Codzienne gotowanie, a co za tym idzie, wytwarzanie pary wodnej, która jest połączona z tłuszczem i rozmaitymi zapachami, w pomieszczeniu bez odpowiedniej wentylacji potrafi osiąść na ścianach i meblach, powodując nieprzyjemne skutki. 

Zalety okapu kuchennego

Do niepodważalnych zalet okapów kuchennych zaliczyć trzeba:

 • Pochłanianie pary wodnej wytwarzanej podczas gotowania, dzięki czemu powietrze w kuchni jest ciągle świeże, a para wodna nie osadza się na przedmiotach w kuchni, co wiąże się potem z problemami w czyszczeniu, zwłaszcza w pozbywaniu się zapachu, który wsiąkł w meble.
 • Usuwanie nieprzyjemnych zapachów, jak zapach spalenizny czy ryb – już nigdy więcej nie będzie trzeba wietrzyć całego mieszkania po nieudanej próbie kulinarnej, dzięki okapowi, zapachy znikają w mgnieniu oka, pozostawiając świeże powietrze w pomieszczeniu.
 • Uwalnianie powietrza od szkodliwych gazów, tłuszczu, a co za tym idzie – ułatwia sprzątanie.
 • Możliwość ustawienia trybu wyciągu lub pochłaniacza w zależności od potrzeb – tryb wyciągu wymienia powietrze wewnątrz kuchni na świeże z zewnątrz, tryb pochłaniacza filtruje powietrze w pomieszczeniu.
 • Właściwości ozdobne – obecne okapy kuchenne mają wyjątkowy design i stają się ozdobą kuchni
 • Ciche okapy kuchenne sprawiają, że gotowanie jest przyjemnością, a poziom hałasu najcichszych okapów marki Novy nie przekracza 27 dB. 
Cichy, nowoczesny okap kuchenny

Okapy kuchenne – na co zwracać uwagę podczas kupna?

Decydując się na zakup okapu kuchennego, prócz wyglądu i dopasowania tego przydatnego urządzenia do wystroju wnętrza należy zwrócić uwagę na:

 • Tryb pracy – każdy okap powinien mieć możliwość pracy w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Do kuchni, gdzie nie jest możliwe podłączenie okapu pod szyb wentylacyjny, najlepszym wyjściem będzie praca w trybie pochłaniacza, który oczyści powietrze w filtrach. W przypadku, gdy jednak okap może być podłączony do szybu wentylacyjnego zaleca się pracę okapu w trybie wyciągu – jest to najbardziej efektywna i wydajna praca, która ma na celu wymianę powietrza wewnątrz kuchni. 
 • Rodzaj sterowania – okap może być sterowany mechanicznie lub elektronicznie. W przypadku sterowania mechanicznego uruchomienie okapu następuje poprzez włączenie lub przesunięcie przycisków i suwaków. W przypadku sterowania elektronicznego nowoczesne okapy kuchenne sterowany jest poprzez panel dotykowy, który można obsługiwać z poziomu okapu lub płyty indukcyjnej.
 • Oświetlenie – warto wybrać taki okap, który posiada zamontowane oświetlenie LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymamy dodatkowe doświetlenie stanowiska, gdzie gotujemy. Może stanowić także świetną alternatywę dla oświetlenia górnego, tworząc niepodrabialną atmosferę w kuchni, zwłaszcza jeśli ma funkcję regulowania temperatury oświetlenia.
 • Wydajność – bardzo dobrym nawykiem przed kupnem okapu jest sprawdzenie jego wydajności. Ten parametr określa jaką ilość powietrza okap jest w stanie przefiltrować z pomieszczenia o danym metrażu. Wybór powinien paść na taki okap, którego wydajność pozwala na przewentylowanie kuchni od 6 do 12 razy w ciągu godziny.
 • Moc – nowoczesne okapy wyposażone są w silniki energooszczędne, które cechują się mniejszym zużyciem energii i mocy, niż tradycyjne okapy kuchenne. Zazwyczaj takie okapy charakteryzują się tym, że ich moc wynosi 8-10W. To zazwyczaj bardzo cichy okap.

Kupując okap do kuchni, prócz wyglądu i jego dopasowania do wnętrza kuchni warto zwrócić uwagę na funkcjonalności, jakie ma nam do zaoferowania wybrany sprzęt. Dzięki takiemu podejściu możemy być pewni, że wybrany okap spełni wszystkie nasze oczekiwania. Najcichsze okapy kuchenne na rynku można zakupić w sklepie Comitor https://comitor.pl/katalog/okapy-kuchenne/ . Są to okapy marki Novy, znanej z produkcji specjalistycznego sprzętu kuchennego do domowych, jak i profesjonalnych kuchni. Firma Comitor to dystrybutor najlepszego wyposażenia kuchennego. Wybierając artykuły ze sklepu Comitor ma się pewność wyboru profesjonalnego i ekskluzywnego sprzętu kuchennego dostępnego dla każdego. 

One Comment on “Okapy kuchenne – zalety i funkcjonalność”

 1. Nigdy nie miałam okapu w kuchni i po kilku latach zawsze powierzchnia ścian była do powtórnego malowania, a meble do wymiany. Może jednak czas zakupić ten sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *