PlayStation 5 – nowa konsola, która podbiła serca graczy

Playstation5 - konsola

Konsola PlayStation 5 zadebiutowała w sklepach pod koniec roku 2020. Wszyscy gracze czekali z niecierpliwością na jej premierę, a oczekiwania co do niej były ogromne. Czy konsola zdała egzamin? Wprowadzany na rynek tego typu nowy gadżet zawsze budzi wielkie poruszenie pośród graczy. Co trzeba wiedzieć o najnowszym PS5 i jakie wrażenie towarzyszą podczas grania?

Specyfikacja konsoli PlayStation 5

Konsola różni się znacznie od komputera, to pomimo tego bardzo istotną rolę odgrywa jej specyfikacja. Producenci konsoli podzielili się szczegółami dotyczącymi budowy konsoli. Oto przedstawiane parametry:

 • CPU: 8-rdzeniowy układ Zen 2 o taktowaniu 3,5 GH
 • GPU: RDNA2 z 36 blokami CU, taktowaniu 2,23 GHz i wydajności 10,28 TFLOPS
 • Pamięć: 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej szynie (448 GB/s przepustowości)
 • Dysk: SSD 825 GB o przepustowości 5,5 GB/s lub 8-9 GB/s przy kompresji
 • Pamięć można rozszerzać za pomocą złącza SSD NVMe
 • Zewnętrzna obsługa narządów USB HDD
 • Napęd optyczny Blu – ray 4K ULTRA HD ( jest też wersja bez napędu)

Porównując wyżej przedstawione parametry, nawet jak na możliwości komputera byłyby one bardzo dobre. Procesory AMD Zen 2 z ośmiordzeniowym taktowaniu 3,5 GHz są najlepszymi spotykanymi w tym momencie na rynku. Wielu specjalistów porównując tę wersję PS do poprzedniego PS4 jako główną i bardzo znaczącą różnicę wymienia procesor.
Sony zdecydowało się na pada DualSense, który jest następcą DualShocków. Jest to zupełnie nowa konstrukcja, która zdecydowanie różni się wyglądem, ale wprowadza także mnóstwo nowych możliwości, takich jak:

 • Haptyczny język – zaawansowana mechanika haptyczna zastąpiła silniczki wibracyjne. Ta mechanika wprowadza szerokie spektrum informacji zwrotnych, które stymulują różne powierzchnie. Sony informuje, że pod palcami będziemy mogli poczuć nawet ziarnka piasku podczas przemieszczania się samochodem.
 • Triggery adaptacyjne – przyciski znane jako L2 i R2 mają wprowadzić nowe dodatkowe wrażenia. W zależności od sytuacji będą zmieniać one opór. Zupełnie inaczej będą się zachowywać w sytuacji kiedy wciskany będzie pedał gazu, a jeszcze inaczej w momencie kiedy postać będzie naciągać cięciwę od łuku. Miał zostać także poprawiony kąt nachylenia, aby był wygodniejszy dla gracza.
 • Wbudowany mikrofon – kontroler w Play Station 5 będzie miał wbudowany również mikrofon. Jego jakość nie pozwoli na płynne komunikowanie się ze współgraczami, ponieważ za to odpowiadać ma dedykowany zestaw słuchawkowy. Wbudowany mikrofon ma być awaryjnym rozwiązaniem, kiedy padną np. baterie. Innym aspektem jest wspominany dosyć często asystent głosowy Play Station 5.
Pad dualsense do konsoli PS5

PlayStation 5 – zupełnie większa wygoda użytkownika

Inżynierzy Sony chwalą się bardzo mocno dyskiem SSD jaki znajduje się w PlayStation 5. Mają ku temu konkretne powody. Gra działa zdecydowanie szybciej, a przejście od menu konsoli do gry zajmuje kilkanaście sekund, a nie prawie dwie minuty. Podróż wewnątrz gry w PlayStation 5 nie trwa ok. 10 – 15 sekund, ale jest prawie natychmiastowa. Za minus odbierany jest czytnik, który pracuje zdecydowanie głośniej, niż konsola. W trakcie kilkugodzinnej gry konsola pracuje zdecydowanie ciszej. Konsola nie nagrzewa, ani nie przegrzewa podczas gry. Nie wiadomo jednak na jakie próby deweloperzy je wystawią. Może zdarzyć się, że przy wyciskaniu z PlayStation 5 ostatnich hercy, flopy i bajtów, kiedy urządzenie będzie musiało pracować na maksymalnych obrotach nie podoła tak dobrze zadaniu.
Microsoft do dawna dbał o to, aby na najnowszych konsolach można było grać w gry poprzednich generacji. Sony musiało zacząć w końcu brać pod uwagę ten fakt i zadbać o swoich użytkowników pod tym kątem. Z tego powodu na najnowszym PS5 można grać w gry na PS4. Dodatkowo abonenci, którzy mają wykupiony abonament PS Plus będą mogli korzystać z PS Plus Collection, czyli z dostępnych wybranych najlepszych gier z poprzednich generacji, nie płacąc za to dodatkowo. Osobą, których Play Station 5 będzie pierwszą tego typu zabawką takie rozwiązanie przyniesie na pewno spore zadowolenie.

Nowa generacja – PlayStation 5

Dysk SSD, który znajduje się w PlayStation 5 daje duże możliwości. Wkładając do niej karty o pojemności ok. 1000 GB, biorąc pod uwagę ciągle rosnącą wagę gier może stanowić problem dla graczy, którzy często zmieniają zainstalowane produkcje. Sytuację ratuje dobrze zrealizowany system upamiętniania trofeów, który pozwala na zapisanie gry nawet na ostatnie 30 sekund przed zdobyciem osiągnięcia. Pomaga także prosty, wbudowany pokrój poradników gier w konsoli. Jakie zalety i jakie wady posiada PlayStation 5?

PLUSY:

 • szybki czas ładowania, dzięki dyskowi SSD
 • ładny i prosty interfejs
 • dobrze przemyślane usprawnienia kontrolera
 • triggery w Dual Sense
 • konsola w trakcie gry jest bardzo cicha

MINUSY:

 • gra odpalona z płyty powoduje, że konsola jest bardzo głośna
 • pojemność dysku SSD i dodatkowe koszty
 • niewiele nowych gier na premierze

Najnowsza konsola PlayStation 5 pozytywnie zaskoczyła wielu. Staje się faworytem i podbija serca coraz większej ilości graczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *