Wraz z rozwojem technologii, medycyna także się rozwija. Dokładniejsze badania, więcej możliwości odnośnie profilaktyki chorób – wszystko to jest możliwe dzięki nowoczesnemu sprzętowi, jaki coraz częściej spotyka się w placówkach medycznych.
Badania profilaktyczne a rozwój technologii
Dłuższe życie jest możliwe dzięki wciąż rozwijającej się medycynie. Rozwój ten opiera się na poszerzanej wiedzy medyków, który jest możliwy dzięki odkryciom naukowym. A wraz z rozwojem technologii możliwy jest także rozwój medycyny pod względem dokładności wykonywanych badań. Badania profilaktyczne oraz sama świadomość ludzi na temat konieczności monitorowania swojego stanu zdrowia to jedne z aspektów, które budzą zainteresowanie naukowców. Dlatego w latach 2014-2020 powstał projekt ProfiBaza https://www.pzh.gov.pl/projekt-profibaza/ mający na celu zebranie informacji odnośnie profilaktyki chorób, promocji zdrowia oraz zbadanie sytuacji zdrowotnej ludności w Polsce oraz możliwości ponownego wykorzystania zebranych informacji w celach poznawczych, naukowych, administracyjnych i komercyjnych.
Wykorzystywanie druku 3D w medycynie pozwala na konstruowanie sztucznych organów czy nowoczesnych protez. Drony wykorzystuje się w transporcie krwi, organów odciążając w ten sposób załogi transportowe. Gogle rozszerzonej rzeczywistości służą lekarzom w czasie operacji, pozwalając chirurgom na oglądanie wnętrza pacjenta w trójwymiarze. Rozwój sieci 5G i telemedycyny poprawia komfort leczenia i konsultacji z lekarzami, a także ich dostępności.
Rozwój technologii i większa dostępność oraz dokładność wykonywanych badań sprzyjać może większej świadomości pacjentów odnośnie dbania o swoje zdrowie oraz chęci wykonywania badań kontrolnych, profilaktycznych. Krótsze kolejki, szybsze otrzymywanie wyników będą niewątpliwymi atutami dla pacjentów chcących wykonać takie badania. Nowoczesne maszyny i ich duża dokładność przeniesie się na rzetelną diagnozę i wczesne wykrywanie chorób, zanim wystąpią poważne objawy.