Wbrew ogólnym poglądom, choroby serca nie są wyłącznie ludzką dolegliwością. Także Twój pies lub kot może zmagać się z chorobami tego ważnego organu, dlatego ważna jest pilna obserwacja zachowań pupila i regularne kontrole u weterynarza. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o chorobach serca u zwierząt, a także podpowiemy Ci, jakie objawy powinny szczególnie zwrócić Twoją uwagę. Zapraszamy do lektury!
Najczęściej występujące choroby serca u czworonogów
Choroby serca u czworonogów, tak samo jak i ludzi, możemy podzielić na dwie grupy: wrodzone i nabyte. Wady wrodzone są zazwyczaj dosyć szybko diagnozowane (często już na pierwszej wizycie), a do ich głównych przyczyn należą rozwój oraz genetyka.
Wady rozwojowe pojawiają się podczas życia płodowego psów i kotów, i najczęściej są one konsekwencją nieodpowiedniego żywienia, przebytych chorób i zakażeń matki, a także zatrucia toksycznymi środkami. Wady genetyczne są z kolei anomaliami powstałymi poprzez uszkodzenia łańcucha DNA.
U psów, najczęściej występujące choroby serca, na podłożu genetycznym, to: zwężenie tętnicy płucnej, ubytek w przegrodzie międzykomorowej oraz zwężenie zastawki aorty. Co ciekawe, w porównaniu do psów, koty dużo rzadziej borykają się z wadami wrodzonymi, a najczęściej występującą jest ubytek w przegrodzie międzykomorowej.
Jeśli chodzi o wady nabyte, to część z nich pojawia się po prostu wraz z wiekiem. U psów zagrożenie pojawia się po 5. roku życia. Konkretne schorzenia często są też związane z rasą (wielkością) psa. W przypadku dużych czworonogów najczęściej pojawia się kardiomiopatia rozstrzeniowa, natomiast u ras średnich i małych endokardioza zastawki mitralnej.
U kotów choroby serca pojawiają się zazwyczaj po 6. roku życia, a do najczęściej występujących należą kardiomiopatia przerostowa oraz kardiomiopatia restrykcyjna.
Niepokojące objawy u czworonogów
Prawdą jest, że często choroby serca lubią rozwijać się po cichu, dlatego ważne jest, by Twojego pupila regularnie badał weterynarz.
Warto również obserwować zachowanie i rozwój zwierzęcia, ponieważ niektóre z nieprawidłowości mogą zwiastować niewydolność serca. Wśród najczęstszych objawów należy wymienić:
- szybsze zmęczenie,
- apatia,
- dyszenie niewspółmierne do wysiłku,
- kaszel,
- zasłabnięcia,
- powiększony brzuch,
- u kotów niedowład tylnej łapy (lub łap),
- zbyt wolny wzrost u kociąt i szczeniąt.
Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, to następnym miejscem, które powinieneś odwiedzić, jest świadcząca usługi weterynaryjne, lecznica dla zwierząt. Najlepiej, żeby była to klinika weterynarii, w której również przyjmuje kardiolog, jak np. w https://www.vikravet.pl/uslugi.
Działania profilaktyczne
Niestety powiedzenie: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” nie zawsze znajduje zastosowanie w przypadku chorób serca, szczególnie jeśli w grę wchodzą wady wrodzone. Czy to jednak oznacza, że nie możemy nic zrobić, żeby ochronić naszych czworonożnych przyjaciół? Ależ możemy!
Po pierwsze, najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o profilaktykę, są regularne badania, szczególnie jeśli Twój pupil jest, ze względu na wiek lub rasę, w grupie ryzyka. Kolejna sprawa to zdrowe odżywianie i dostarczanie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów. I ostatnia, chociaż nie mniej ważna, aktywność fizyczna – aby zadbać o kondycję i uniknąć otyłości u czworonoga.