Jakie choroby kardiologiczne u psa może zdiagnozować weterynarz?

Zarówno u starszych, jak i u młodszych psów mogą się pojawiać problemy zdrowotne obejmujące różnorodne układy oraz narządy. Część z nich istotnie wpływa na komfort czworonoga np. choroby stawów, a część stanowi nawet zagrożenie życia np. choroby układu krążenia. Kiedy psa powinien zbadać kardiolog?

Czym zajmuje się kardiologia zwierzęca? Diagnostyką i leczeniem problemów związanych z pracą serca, tętnic oraz żył. Bada również dziedziczne choroby serca występujące u wybranych ras. Jeśli zatem obserwuje się u psa objawy, które mogą sugerować problemy z sercem, warto się skonsultować z weterynarzem kardiologiem.

O jakich objawach mowa?

Objawy chorób układu krążenia u psa

Przede wszystkim o zmniejszeniu tolerancji wysiłkowej, kaszlu, dusznościach, szybkim męczeniu się, apatii, senności, zasinieniu błon śluzowych i języka, nadmiernym sapaniu, zasłabnięciach lub omdleniach oraz o wyraźnych trzeszczeniach w klatce piersiowej.

Jeśli pies, który do tej pory uwielbiał biegać za piłką, teraz niechętnie wychodzi na spacery, ma przyspieszony oddech po każdym, często nawet niewielkim wysiłku i w nocy kaszle tak, jakby chciał coś odkrztusić albo zwymiotować, można podejrzewać, że pojawiły się u niego problemy z sercem.

Dodatkowo alarmujące powinny być także: nagły spadek masy ciała, pogorszenie czucia w kończynach, gromadzenie się płynu w brzuchu oraz przyspieszone bicie serca.

Uwaga – na początku objawy często w ogóle nie występują, ale z czasem, w miarę rozwoju choroby, stają się widoczne i stopniowo się nasilają. Gdy tylko się je zauważy, należy się skonsultować ze specjalistą.

Usługi weterynaryjne kardiologiczne świadczy m.in. przychodnia Levet: https://www.levet.pl/zakres-uslug

Jakie są najczęstsze choroby kardiologiczne u psów?

Weterynarz po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego może zlecić wykonanie badań obrazowych, np. echo pozwalającego ocenić budowę serca, EKG pokazującego pracę tego narządu albo RTG służącego do określenia jego wielkości.

Na podstawie wyników jest w stanie stwierdzić, czy dolegliwości wynikają z choroby układu krążenia, czy nie i zalecić odpowiednie postępowanie.

Jakie choroby serca weterynarze diagnozują najczęściej? U starszych psów są to endokardioza zastawki dwudzielnej, czyli jej niedomykalność oraz kardiomiopatia rozstrzeniowa, czyli zaburzenia kurczliwości lewej komory serca. U młodszych wykrywa się wady wrodzone takie jak np. przetrwały przewód tętniczy Botalla, który wymaga interwencji chirurgicznej. Oprócz tego występujące objawy mogą być wynikiem zwężenia aorty lub arytmii serca.

Warto wiedzieć, że niedomykalność zastawki dwudzielnej występuje głównie u ras miniaturowych, zaś kardiomiopatia rozstrzeniowa u wszystkich psów bez względu na wielkość.

Czy choroby serca u psów są groźne?

Tak jak u człowieka, tak i u zwierząt wszystkie choroby serca są potencjalnie niebezpieczne. Nieleczone wpływają nie tylko na jakość życia, zdecydowanie ją obniżając, lecz także niosą za sobą realne ryzyko zgonu. Im szybciej zostaną zdiagnozowane, tym większa szansa na poprawę komfortu pupila, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie należy zwlekać z wizytą w przychodni weterynaryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *