Leczenie problemu alkoholowego. Wszywka alkoholowa z Esperalem – co to jest i jak działa?

Chociaż wiele osób nadal ma co do tego wątpliwości, alkoholizm jest chorobą. Chorobą, która wymaga leczenia. Często słyszy się stwierdzenie, że pomóc alkoholikowi może tylko jego silna wola — prawda jest taka, że w większości przypadków silna wola, to stanowczo za mało. Pomocna w tych przypadkach może okazać się wszywka alkoholowa z Esperalem. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym jest i na czym polega jej działanie!

Co to takiego wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to potoczna nazwa farmakologicznej metody leczenia alkoholizmu. W metodzie tej, jałowa tabletka, zawierająca substancję o nazwie Disulfiram, zostaje zaszyta pod skórą pacjenta.

Wszywka najczęściej umieszczana jest w trudno dostępnym miejscu, jak np. okolice łopatki czy górna część pośladków.

Zawarta w tabletce substancja aktywna (Disulfiram), przez kilka kolejnych miesięcy uwalniana jest do krwioobiegu i oddziałuje na metabolizowanie alkoholu w organizmie pacjenta.

Dawka, która zostaje zastosowana, jest obliczana i dostosowywana indywidualnie do pacjenta w zależności od jego wagi oraz okresu planowanej abstynencji. Abstynencja w trakcie leczenia Esperalem jest niezwykle ważna (a nawet konieczna), a dlaczego — wyjaśnimy już za moment!

Działanie wszywek alkoholowych

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wszywki alkoholowe zawierają substancję o nazwie Disulfiram (tą samą, którą zawierał popularny w latach 90. Esperal). Substancja ta, uwolniona do krwioobiegu, blokuje działanie dehydrogenazy aldehydowej, która jest niezbędna w procesie rozkładu alkoholu w wątrobie. W ten sposób w organizmie dochodzi do nagromadzenia aldehydu octowego.

Chociaż nie brzmi to na razie groźnie, warto pamiętać, że to właśnie aldehyd octowy jest odpowiedzialny za uczucie „kaca” po zbyt mocno zakrapianej nocy. W przypadku zastosowania wszywki, stężenie aldehydu jest na tyle duże, że to nieprzyjemne uczucie pojawia się już po kilku minutach od spożycia nawet niewielkiej ilości alkoholu, i uderza ono ze zwielokrotnioną siłą. Objawy te, nazywane są reakcją disulfiramową, a do najczęstszych należą:

  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • zawroty głowy,
  • uczucie lęku,
  • zaczerwienienie skóry,
  • kołatanie serca,
  • zimne poty,
  • duszności,
  • problemy z ciśnieniem.

W skrajnych przypadkach mogą pojawić się również drgawki, a nawet może dojść do zawału serca. Należy również pamiętać, że wszycie disulfiramu, jest to zabieg medyczny, powinien on więc być wykonany w profesjonalnym gabinecie, jak https://alkoklinika.com/o-zabiegu/.

Wszywka alkoholowa – czy dla każdego?

Wszywki alkoholowe są skierowane przede wszystkim do osób, które są zdecydowane, by rozpocząć leczenie problemu alkoholowego. Należy również pamiętać, że jest to środek wspomagający, a nie cud-lekarstwo, które sprawi, że pacjent z dnia na dzień przestanie spożywać alkohol. Oprócz wszywki należałoby również wdrożyć profesjonalną terapię leczenia uzależnień. Takie połączenie ma o wiele większą szansę na powodzenie leczenia.

Istnieją również pewne przeciwskazania do zastosowania wszywek alkoholowych. Z ich pomocy nie mogą skorzystać osoby uczulone na disulfiram, a także te posiadające schorzenia sercowo-krążeniowe oraz z zaburzeniami psychicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *