Bardzo często słyszy się o tym, że ktoś udaje się do lekarza specjalisty. Mimo że wydawać się może, że każdy doktor jest specjalistą w swoim zawodzie, to porada specjalistyczna wiąże się z całkiem innym rodzajem wizyty. Czym jest specjalistyczna opieka zdrowotna i gdzie można jej zasięgnąć? Jak wybrać dobrego lekarza specjalistę? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Gdy potrzebny jest specjalista…
Na początku należy zaznaczyć, że droga do specjalisty zależna jest od tego, czy jest to prywatna, czy podstawowa opieka zdrowotna.
W przypadku poważniejszych problemów ze zdrowiem wizyta u lekarza pierwszego kontaktu często okazuje się niewystarczająca. Warto jednak pamiętać o tym, że to właśnie on jest lekarzem kierującym, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu wystawia skierowanie do specjalisty (ortopedy, kardiologa, itp.) zajmującego się konkretnymi problemami zdrowotnymi. Następnie, podczas umówionej już konsultacji wystawiana jest porada specjalistyczna. Zawiera ona opis dalszego postępowania w przypadku danego pacjenta – kieruje na badania diagnostyczne lub wskazuje przebieg leczenia. Wszystkie kolejne działania, mające pomóc w sporządzeniu precyzyjnej diagnozy, wymagają skierowania od lekarza specjalisty. Może się jednak okazać, że podczas wywiadu specjalista nie wykryje żadnych nieprawidłowości. Wtedy pacjent zostaje odesłany do lekarza kierującego.
Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli pacjent decyduje się skorzystać z możliwości, jakie daje prywatna opieka zdrowotna. Do prywatnego specjalisty nie tylko nie trzeba oczekiwać – niewymagane jest również skierowanie. Centrum medyczne https://polmed.pl przedstawia szeroki wybór pakietów medycznych obejmujących opiekę wielu lekarzy specjalistów – w tym laryngologów, kardiologów, czy też ginekologów. Pacjent sam wybiera do kogo i kiedy chce się udać ze swoim problemem zdrowotnym i nie jest to ograniczane przez wywiad u lekarza pierwszego kontaktu. Nie da się jednak ukryć, że jest to osoba, która może pomóc we wskazaniu właściwego kierunku.
Kiedy potrzebne jest skierowanie?
Skierowanie potrzebne jest jedynie w przypadku osób korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej. Nie do każdego lekarza specjalisty jest ono jednak konieczne. Kto nie potrzebuje skierowania? Przede wszystkim pacjenci, którzy chcą udać się do psychiatry, wenerologa lub onkologa. Oprócz tego bez skierowania można też iść do dentysty i ginekologa.
Jak wybrać lekarza specjalistę?
Przed umówieniem się na wizytę do specjalisty warto sprawdzić informacje na jego temat, a przede wszystkim poznać opinię innych pacjentów. Czy byli oni zadowoleni z jakości usług? Czy gabinet był dobrze wyposażony, a atmosfera przyjemna? O te i inne rzeczy warto podpytać znajomych lub rodzinę, którzy mogą mieć doświadczenia z danym specjalistą. Oprócz tego można też zapoznać się z opiniami wystawionymi w internecie, na przykład na grupach na Facebooku. Bardzo często udaje się tam znaleźć sprawdzone informacje z pierwszej ręki.