Kiedy wystarczająco długo zajmujesz się swoim ulubionym hobby, przychodzi czas, gdy Twój poziom wiedzy i umiejętności, jest wystarczająco wysoki, aby zacząć dzielić się nimi z innymi. Dlaczego więc nie spróbować na tym zarabiać? Cytując Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Dlatego dla osób, których miłością jest ogrodnictwo, doskonałym pomysłem na biznes jest założenie firmy oferującej usługi ogrodnicze. Aby Wam w tym pomóc, podsuwamy dzisiaj kilka przydatnych informacji na ten temat.
Jak założyć firmę ogrodniczą?
Niewątpliwie, aby myśleć o założeniu firmy ogrodniczej, trzeba mieć duże doświadczenie w tej dziedzinie. Stworzenie konkurencyjnego biznesu, będzie wymagało rozległej wiedzy na temat ogrodnictwa oraz przedsiębiorczości.
Podstawowe kroki niezbędne do uruchomienia firmy oferującej usługi ogrodnicze to:
- Pozyskanie funduszy
- Założenie działalności gospodarczej
- Zakup niezbędnego wyposażenia
- Uzyskanie pozwoleń
Pozyskanie funduszy – są dwa sposoby na uzyskanie dotacji lub dofinansowania na założenie działalności gospodarczej.
- Dotacje z Unii Europejskiej – każdego roku prowadzone są przetargi na projekty, których uczestnicy mogą starać się o pozyskanie funduszy na założenie swojej działalności. Najczęstszym wymaganiem uczestnictwa w takim projekcie jest status osoby bezrobotnej i nieprowadzenie innej działalności w ciągu roku poprzedzającego moment przystąpienia do projektu. W trakcie takiego programu prowadzone są szkolenia, podczas których uczestnicy uzyskują wszystkie potrzebne informacje, aby móc założyć własną firmę ogrodową. Wymagane jest również stworzenie kompletnego planu biznesowego, uwzględniającego wszystkie aspekty związane z założeniem i prowadzeniem jej. Osoby, które z powodzeniem ukończą szkolenie i których biznesplan uzyska akceptację, otrzymają pieniądze ze środków unijnych. Mogą być one zwrotne lub bezzwrotne, zależnie od programu.
- Dofinansowanie z Urzędu Pracy – podobnie jak w przypadku powyższego przykładu, koniecznie jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej i brak aktywnej działalności gospodarczej rok wstecz. W zależności od województwa, w którym staramy się o fundusze ich możliwa maksymalna wysokość może się różnić. Minusem dotacji z PUP jest brak wsparcia pomostowego, składają się one wyłącznie z początkowej kwoty na start działalności.
Założenie działalności gospodarczej – najmniej skomplikowany punkt tej listy, założenie firmy trwa do kilku godzin jeśli przeprowadzimy je w urzędzie. Jeżeli zdecydujemy się założyć firmę przez Internet zajmie to ok. 24 godzin, przy czym sam proces zakładania to kilkanaście minut, reszta czasu to oczekiwanie na zatwierdzenie.
Zakup niezbędnego wyposażenia – zajmując się ogrodnictwem przez przynajmniej kilka lat, ogrodnik-hobbysta będzie doskonale wiedział jakich narzędzi potrzebuje, aby świadczyć usługi, które planuje mieć w swojej ofercie. Niewątpliwie będzie konieczny też samochód, pozwalający na dojazd do klientów, przewóz materiałów czy wywóz pozostałości po wykonanych pracach. Biorąc pod uwagę, jak popularne dziś jest szukanie usług w sieci, potrzebny będzie też komputer do prowadzenia strony i mediów społecznościowych swojej firmy. Chcąc świadczyć usługę projektowania i zakładania ogrodów, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie. Niezbędna będzie też odpowiednia reklama firmy ogrodniczej.
Uzyskanie pozwoleń – aby oferować klientom zakładanie i pielęgnację ogrodów, należy mieć pozwolenia zarówno na stosowanie materiału siewnego, jak i środków ochrony roślin. Każda osoba wykonująca te czynności musi również posiadać odpowiednie przeszkolenie.
Więcej szczegółowych informacji na temat pozyskiwania funduszy oraz procesu zakładania firmy usługowej o profilu ogrodniczym można znaleźć na stronie: https://centra-ogrodnicze.pl/jak-zalozyc-firme-ogrodnicza-i-uzyskac-dotacje/. Przeczytacie tam również, jakie są przybliżone koszty takiego przedsięwzięcia.
Firmy ogrodnicze w Polsce to coraz popularniejszy pomysł na biznes. Jednak posiadając doświadczenie w tej dziedzinie i z odpowiednim przygotowaniem możliwe jest stworzenie dobrze prosperującej firmy.