Czym zajmuje się weterynarz?

Pies w klinice weterynaryjnej

Zwierzaki dostarczają nam radości i są dla większości z nas jak członkowie rodziny. Bawimy się z nimi, rozpieszczamy je, pocieszają gdy mamy gorszy humor. Nawet jeśli nie mamy żadnego w domu, to lubimy oglądać je w sieci. Nie bez powodu mówi się, że połowa zawartości Internetu to filmiki z kotami. Zwierzęta domowe są niewątpliwie istotnym elementem naszej codzienności. Ale nasi pupile,  tak samo jak ludzie, mogą mieć najróżniejsze problemy zdrowotne, czasem nawet zagrażające ich życiu. Każdy wie, że w takim przypadku należy udać się ze zwierzęciem do weterynarza. Ale czym tak naprawdę zajmuje się weterynarz? Na czym polega jego praca?

Praca weterynarza

Na przestrzeni całego naszego życia, mamy styczność z całą gamą różnych specjalizacji lekarskich. Każdym aspektem naszego zdrowia zajmuje się inny doktor. Kiedy mamy problemy z sercem, udajemy się do kardiologa. W przypadku kontuzji łokcia, zwichnięcia nogi, zapalenia stawów czy złamania, wybieramy ortopedę. Różne choroby, różni lekarze. A jak to wygląda w przypadku, kiedy choroba dotknie naszego futrzastego pupila? Pierwsze co robi każdy z nas (poza sprawdzeniem objawów w sieci) to umówienie wizyty u lekarza weterynarii. Lub – jeśli to przypadek nagły – natychmiastowe udanie się na pogotowie dla zwierząt. Tam jesteśmy przyjmowani przez weterynarza, który bada naszego zwierzaka, wystawia diagnozę i proponuje leczenie konkretną metodą. W sporej części przypadków funkcjonuje on jak nasz lekarz internista. Ale w przeciwieństwie do niego, może zająć się prostymi zabiegami związanymi ze skórą, oczami czy układem pokarmowym swoich pacjentów. Kiedy człowiek ma jakiś problem ze wzrokiem, od razu udaje się do okulisty, pomijając wizytę u lekarza ogólnego. Czy zatem każdy gabinet weterynarii oferuje pomoc i leczenie wszystkich rodzajów dolegliwości i chorób? Niestety, nie jest to takie proste. Choć weterynarz posiada szeroką wiedzę ogólną na temat tego jak dbać o życie i zdrowie zwierząt, to – tak samo jak w przypadku ludzi – tymi bardziej skomplikowanymi zajmują się specjaliści. Aby nim zostać, konieczne jest zdobycie dodatkowej wiedzy związanej z daną dziedziną.
Bardzo częstymi problemami zdrowotnymi u zwierząt domowych, są wszelkiego rodzaju kontuzje i choroby łap czy stawów. Skutkują one problemami z poruszaniem i przez to mocno wpływają na codzienne życie naszego pupila. Jeśli jest to coś poważniejszego, konieczna będzie wizyta u weterynarza-ortopedy. W celu postawienia diagnozy może on wykorzystać aparat RTG, dzięki któremu ma możliwość wykrycia głębiej ukrytych uszkodzeń czy oznak choroby. W przypadku kiedy to konieczne może skierować futrzastego pacjenta na operację. Ortopeda zajmuje się też rehabilitacją po takich zabiegach.
Wspomnianych wyżej operacji dokonują weterynarze, którzy mają na swoim koncie specjalizację w chirurgii weterynaryjnej. Specjalista taki zajmuje się leczeniem chorób zwierzęcych przez dokonywanie operacji. Choć najczęściej są to zabiegi inwazyjne, dokonywane pod narkozą, coraz częściej stosowane są też metody mniej inwazyjne, np. laparoskopia.
U zwierząt, tak jak u ludzi, możliwe jest wystąpienie nowotworu. Leczeniem chorób nowotworowych u zwierząt zajmuje się onkolog zwierzęcy. Onkologia zwierząt rozwija się w ostatnich lata bardzo dynamicznie i coraz częściej pozwala na dłuższe życie mimo nowotworu. W celu dokonania diagnozy dokonuje się biopsji i cytologii. Jeśli potwierdzi się obecność nowotworu, onkolog decyduje jaki typ leczenia będzie konieczny. Kiedy to możliwe, korzysta się z zabiegu wykonywanego przez chirurga. W innych przypadkach wykorzystywana jest radio- i/lub chemioterapia.
W przypadku chorób serca i układu krwionośnego naszym pupilem zajmie się zwierzęcy kardiolog. Lekarz taki, z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń może przebadać i zdiagnozować nawet najbardziej skomplikowane choroby serca u czworonoga. Może też podjąć decyzję o skierowaniu go na operację kardiologiczną. Jako że choroby takie mogą być dużym zagrożeniem dla życia, konieczna jest rozległa wiedza w tej dziedzinie.

Przychodnia Weterynaryjna Marysin

Całodobowa opieka weterynaryjna

Tylko najlepsze kliniki weterynarii posiadają specjalistów wielu dziedzin i najwyższej klasy sprzęt pozwalający im na wykonanie szczegółowych badań, wydanie diagnozy i przeprowadzenie wymaganych operacji czy zabiegów. Jedną z takich klinik jest całodobowa Przychodnia Weterynaryjna Marysin w Warszawie. Szczegółowe informacje na temat świadczonych tam usług weterynaryjnych możesz znaleźć na stronie: https://www.wetmarysin.pl/.

Oprócz wymienionych wyżej znajdziecie tam też specjalistów z innych dziedzin weterynarii, którzy zapewnią kompleksową opiekę dla Twojego pupila. Klinika weterynaryjna Marysin oferuje całodobową opiekę dla zwierząt i duży wybór dostępnych usług. Dostępne są wśród nich na przykład nowoczesne metody leczenia kontuzji występujących u psów i kotów, które gwarantują nie tylko mniej czasu spędzonego na stole operacyjnym, ale i dużo krótszy czas rehabilitacji. Tą zresztą też przeprowadzą tam kompleksowo, przy użyciu sprzętu do zoofizjoterapii i fizykoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *