Sprzedaż nowych mieszkań – koszty dodatkowe przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym

Zakup mieszkania to zawsze ogromny wydatek. Nieważne, czy mówimy o rynku pierwotnym, czy o rynku wtórnym, za metr kwadratowy nieruchomości trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na tym jednak nie koniec. Wiadomo, że do kwoty podanej przez sprzedającego trzeba doliczyć wykończenie lub remont i opłaty notarialne. A jakie koszty mogą być zaskoczeniem?

Nowe apartamentowce powstają nie tylko na obrzeżach miast, lecz także w pobliżu dużych osiedli istniejących od dawna. Deweloperzy ciągle inwestują, ponieważ zainteresowanie mieszkaniami na rynku pierwotnym nie maleje. Jeśli chce się kupić nieruchomość zarówno od dewelopera, jak i z drugiej ręki, trzeba się przygotować na dodatkowe opłaty. Jakie?

Związane z kredytem hipotecznym

Jeśli zakup mieszkania będzie finansowany kredytem hipotecznym, przy składaniu wniosku raczej nie ponosi się kosztów. Sam wniosek i zaświadczenia o zarobkach, o zatrudnieniu, wyciągi bankowe czy zaświadczenia z ZUS-u o niezaleganiu ze składkami (dotyczy przedsiębiorców) są bezpłatne. Opłaty w wysokości 21 zł wymaga jedynie urząd skarbowy, gdy przedsiębiorca chce uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.

Później wszystko zależy od tego, co znajduje się w umowie kredytowej. Bank może doliczyć:

– prowizję z tytułu udzielenia kredytu,
– opłaty przygotowawcze za stworzenie umowy,
– koszty wyceny nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu,
– opłaty za produkty dodatkowe, np. założenie konta, kartę kredytową itp.,
– kwotę za uzyskanie odpisu z księgi wieczystej nieruchomości.

Z tego względu warto dokładnie przeglądać oferty i sprawdzać, ile tak naprawdę trzeba zapłacić za uzyskanie kredytu na mieszkanie z garażem, ogródkiem albo tarasem.

W przypadku nieruchomości na kredyt zawsze należy jeszcze uiścić opłatę za wpis hipoteki do księgi wieczystej wraz z podatkiem PCC – 219 zł.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ponadto większość banków przy udzielaniu kredytów hipotecznych wymaga ubezpieczenia nieruchomości. To dodatkowe zabezpieczenie, ale można je wykupić nawet wtedy, gdy kupuje się nowe mieszkania w stanie deweloperskim za gotówkę.

Polisa nie jest droga – standardowa kosztuje od 200 zł za rok. Dokładny koszt zależy od metrażu nieruchomości, lokalizacji, zabezpieczeń itp.

Oprócz tego czasami konieczne będzie ubezpieczenie na życie dla wszystkich kredytobiorców czy ubezpiecznie od utraty pracy.

Opłaty notarialne

Sprzedaż nowych mieszkań wiąże się również z kosztami notarialnymi. Podstawą nabycia nieruchomości jest akt notarialny sporządzony przez notariusza. Za przygotowanie tego aktu oraz wydanie odpisów naliczane są opłaty.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, taksa przy wartości nieruchomości od 60 000 zł do 1 000 000 zł wynosi 1010 zł plus 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 23% podatku VAT.

Dobra wiadomość jest taka, że przy podpisywaniu umowy deweloperskiej koszty dzielą się na pół – połowę płaci kupujący, a połowę developer ze Słupska, z Warszawy, Krakowa czy Poznania.

Gdzie znaleźć nowe mieszkania na sprzedaż? Np. w jednej z inwestycji firmy Matbet Sp. z o.o.: https://matbet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *