Od czego zacząć budowę własnej siedziby?

Budowa większego budynku

Wiele polskich przedsiębiorstw błyskawicznie się rozrasta. Szybki wzrost ilości klientów zwykle powoduje nie tylko powiększenie się naszej kadry ale sprawia też, że potrzebujemy większej i bardziej reprezentatywnej siedziby. Pojawia się wtedy pytanie od czego najlepiej zacząć planowanie takiej budowy.

Co przed budową?

Często budowa nowej siedziby nie spotyka się z pozytywnymi opiniami. Zbyt wiele firm obawia się brania kredytu, a w szczególności kryzysów, które mogą uniemożliwić im spłatę takiego długu. Oczywiście jest to ryzyko, które trzeba sprawdzić przed podjęciem jakichkolwiek działań o charakterze finansowym. Przed wybraniem projektu czy lokalizacji należy przede wszystkim sprawdzić długoterminowe prognozy, nie tylko dla naszej firmy, ale dla całego sektora w którym działamy. Wtedy będziemy spokojniejsi o to, że nie czeka nas spadek zysków czy pojawienie się nowej potężnej konkurencji. Kiedy już będziemy pewni naszej pozycji na rynku i przyszłych zysków, wówczas wtedy możemy zacząć szukać odpowiedniego terenu jak i projektu nowej siedziby.

Ekipa budowlana na placu budowy

Co oprócz projektu?

Kiedy mamy już projekt to pozostaje nam wynajęcie odpowiedniej firmy budowlanej i zaopatrzenie jej w wymagane materiały budowlane. Powinniśmy złożyć zamówienie na odpowiednie zaprawy budowlane, tynki, cegły jak i beton. Wybierzmy najwyższej jakości surowce tak, aby nie musieć się martwić o stan budynku w ciągu najbliższych lat. W szczególności zwróćmy uwagę na klasę betonu do fundamentów. Przygotowanie do tego typu przedsięwzięcia zajmuje więcej niż jeden dzień, więc starajmy się wszystko tak zaplanować, aby nie powodowało to opóźnień. Pamiętajmy, że sama budowa trwa o wiele dłużej niż tydzień, więc zaplanujmy ją na kilka miesięcy wcześniej. Lepiej podjąć się takich inwestycji na początku roku tak, aby przeprowadzka do nowej siedziby mogła być przeprowadzona w ciągu lata. Wtedy wśród większości branż nie zachodzą znaczące zmiany, więc każdy dział spokojnie może zaplanować swoje przenosiny.

Budowa nowej siedziby wiąże się z dużym nakładem pracy. Jednak jest to inwestycja, która może się opłacić w kolejnych latach. W końcu po spłaceniu kredytu, nakłady ponoszone z racji posiadania własnego budynku będą o wiele mniejsze, niż koszty wynajmu odpowiedniego lokalu na biuro. Dlatego czasem warto przemęczyć się i później cieszyć się z efektów dobrych decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *