Jeździectwo – więcej niż hobby

Jezdziectwo, koń i jeździec w stajni

Każda pasja niesie ze sobą szereg poświeceń, wymaga dużej ilości czasu i kształtuje nasz charakter. Wszystko zaczyna się od tego, że coś nas musi zaciekawić. Później chcemy wiedzieć o tym coraz więcej i być w tym czymś coraz lepsi i lepsi. Istnieją jednak zainteresowania, które są także połączeniem współpracy i zrozumienia. Opierają się one zazwyczaj na pracy ze zwierzętami, a najbardziej wyjątkowym z nich jest jeździectwo.

Jak rozumieć jeździectwo, żeby nie zrezygnować na wstępie?

Spokój, mnóstwo pokory i respektu oraz stanowczość i determinacja, to cechy które podczas pracy z końmi są kluczowe. Brzmi jak prawdziwe wyzwanie, ale bez tego ani rusz. Nikt nie powiedział, że to jedyne wyznaczniki dla każdej początkującej osoby. Wszystko przychodzi w swoim czasie, jednak zanim się zacznie przede wszystkim trzeba nabrać świadomości tego, że konik, to nie duża, pluszowa zabawka na pilota. Jest to ogromne zwierzę, o wielkiej sile, charakterze i własnym umyśle który jest tak różny jak u ludzi. Mają one swoje potrzeby, a my jako opiekun czy jeździec mamy obowiązek je rozmieć, po to by dogadać się z koniem. Jedną z kluczowych reguł jest również wyznaczenie hierarchii. Konie to zwierzęta stadne, z tego względu traktują nas jak członka stada. Rozpoczynając przygodę z jeździectwem musimy zdawać sobie sprawę, że mimo wielkości tych zwierząt, to my jesteśmy wyżej. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, ponieważ bardzo często przerasta nas strach, który jest współistniejącą, jednak niekorzystną z tego względu, że konie na odległość ponad metra są w stanie wyczuć nasz stan emocjonalny. Często też oddziałuje on na zwierzęta i wprowadza w nich niepokój, co tylko eskaluje napięcie i zaburza możliwość współpracy. Kluczem do zrozumienia jest pokora i cierpliwość, której jazda konna uczy wybitnie. Konie bywają złośliwe, miewają złe dni, czasem są nie do opanowania, a my cali się gotujemy, bo wszystko idzie nie tak.

Koń i jeździec, lekcja jeździectwa

Nie ma w tym nic dziwnego. Trzeba wziąć kilka głębokich oddechów i powtarzać ćwiczenia do upadłego. Nie poddawać się i na pewno wymagać jak najwięcej od samych siebie. Koń koniem, ale to my stanowimy ten element od którego najwięcej zależy. Dlatego zazwyczaj kiedy coś się dzieje na warsztat powinniśmy brać najpierw samych siebie, a później, a najlepiej nigdy, swoją złość przekładać na naszego czteronożnego partnera.

Jeździec bez upadku, to nie jeździec.

Większa część osób rozpoczynających przygodę z jeździectwem zarzeka się, że kiedy spadnie, to nie będzie chciała już więcej jeździć. Wizja upadku często kojarzy się z bólem albo połamanymi kośćmi. Zazwyczaj jednak kończy się na tym, że są to tylko nasze uprzedzenia, a strach ma wielkie oczy. Nauka jazdy konnej nigdy nie jest łatwa, ponieważ wymaga od nas bardzo wiele. Nie zmienia to faktu, że mnóstwo początkujących nawet po lekkim zetknięciu z ziemią zraża się do jeździectwa, do tego stopnia, że paraliżuje go takie wydarzenie. Niestety nie ukrywając, jeździec bez upadku, to nie jeździec. Płochliwość, która często jest przyczyną, to nieodłączny element końskiej natury. Tak samo nieodłącznym elementem dla nas są upadki. Jedynym sposobem i prawidłową szybką reakcją w sytuacji kiedy dojdzie do upadku, jest szybkie podniesienie się, otrzepanie i wejście z powrotem na konia, po to by nie budować sobie bariery w głowie. Jazda konna i praca z końmi, to jedyny tak wyjątkowy sport, który bazuje nie tylko na naszych fizycznych umiejętnościach. Opiera się ona także bardzo mocno na naszej psychice. Może działać na nas jak lekarstwo, ale budzić też bardzo dużo lęków które musimy opanowywać. Jest to istotne z wspomnianego już wcześniej powodu, mianowicie konie wyczuwają naszą nerwowość i strach, a przez to kiedy my się czegoś boimy one stają się bardziej czujne, co może bardzo szybko doprowadzić konia do spłoszenia, a nam ułatwić szybkie lądowanie na ziemi. Wniosek jest jeden, nie należy się bać. Można uznać, że łatwo powiedzieć, ale dużo korzystniej i rozsądniej jest respektować konia i być uważnym, niż poddawać się swojemu strachowi. Dodatkowo musimy pamiętać, że zawsze powinny chronić nas takie elementy ubioru jak kaski do jazdy konnej oraz opcjonalnie kamizelka ochronna.

Jazda konna jest dużą próbą naszego charakteru oraz wytrwałości, jednak kiedy podoła się wszystkim lękom, to w zamian dostaniemy bardzo dużo. Konie mają ogromne serca, którymi się z nami dzielą, dają ogromne poczucie wolności, uszlachetniają nasz charakter i uzależniają do granic możliwości. Wystarczy raz tego spróbować, a później prawdopodobnie nie będzie się można od nich uwolnić. Jeździectwo to świetna forma relaksu, która jest także rzemieślnikiem naszej cierpliwości i pozwala nam wejść na zupełnie inny poziom rozumienia świata tych zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *