Ryby w oczku wodnym

Oczko wodne w ogrodzie

Kiedy posiadamy dom z ogrodem, często zastanawiamy się, co można zrobić, żeby urozmaicić tę przestrzeń jeszcze bardziej. Ozdobne rośliny, rabatki z kwiatami, dodatki w postaci altanek, ławek czy ozdobnych latarni – to wszystko oczywiste wybory. Ale jest coś, co pomoże nam wynieść jakość naszego ogrodu na zupełnie nowy poziom. Wyjątkowy element wystroju ogrodu, którym nie każdy może się pochwalić, za to każdy spojrzy na niego z podziwem – oczko wodne z rybami. Mamy dla was kilka wskazówek jak je dostosować do zarybienia i jakie gatunki ryb wybrać.

Oczko wodne dla ryb

Już sama obecność oczka wodnego, obsadzonego odpowiednimi roślinami ozdobnymi, przystrojonego figurkami, klimatycznym oświetleniem czy nawet mostkiem przechodzącym nad jego powierzchnią, powoduje, że cały ogród znacznie zyskuje na wystroju i poziomie zapewnianej nam satysfakcji. Ale może ono być jeszcze bardziej imponujące, jeśli podejmiemy decyzję, by wzbogacić je o ryby ozdobne do oczek wodnych. Oczywiście nie jest to konieczność i wymaga to trochę dodatkowej pracy, ale korzyści płynące z zarybienia oczka wodnego, są niewątpliwe. Do wielu z nas na pewno bardzo przemówi fakt, że ryby zjadają larwy komarów, przez co znacznie ograniczają pojawianie się tych denerwujących owadów w naszym ogrodzie. Tak więc nawet małe ryby do oczka wodnego, to bardzo pomysł. Poza tym posiadanie własnego jeziorka, wypełnionego stadem kolorowych rybek, to naprawdę wyjątkowe uczucie. Relaks w takim miejscu połączony z obserwacją tych pływających stworzeń jest świetnym sposobem na ucieczkę od problemów dnia codziennego.
Jednak zanim zaczniemy zarybiać nasz mały staw, musimy upewnić się, że jest on odpowiedniej wielkości, aby ryby miały wystarczającą przestrzeń do życia. Nasze oczko wodne powinno mieć przynajmniej około metra głębokości, gdyż dla większości ryb jest to minimalna głębokość wymagana do komfortowego życia. Najlepiej jeśli będzie ona jeszcze większa, bo w głębszej wodzie łatwiej o zachowanie stabilnych warunków, jak na przykład temperatura. Płytka sadzawka w lecie bardzo szybko się nagrzeje, a w zimie może zamarznąć całkowicie, nie tylko na powierzchni. Dużo łatwiej też ulega zabrudzeniu i zawiera dużo mniejsze ilości tlenu niż taka o większej głębokości. Musimy też zapewnić odpowiednie rośliny, które dostarczą pożywienia i schronienia rybom, odfiltrują zanieczyszczenia i ograniczą rozrastanie się glonów. Kiedy już upewnimy się, że nasze oczko spełnia wszystkie wymagania potrzebne do udanego zarybienia, możemy przystąpić do kupna ryb.

Karpie koi w oczku wodnym

Jakie ryby w oczku wodnym

Oczywiście jak w przypadku kupna każdego innego zwierzęcia do hodowli, powinniśmy kupować ryby tylko i wyłącznie z pewnych źródeł. Zapewni to, że będą zdrowe i nie spotkają nas żadne przykre niespodzianki. Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?
Zdecydowanie najlepszym wyborem w tej kwestii są karpie koi. Są one przede wszystkim niesamowicie atrakcyjne wizualnie, występują w bardzo wielu odcieniach i kolorach, ale nawet te najbardziej typowe (a w zasadzie zwłaszcza one) są przepięknym elementem ozdobnym. Niestety, są też one dość wymagającym mieszkańcem. Z racji na ich całkiem spore rozmiary (dorosły osobnik może mieć nawet metr długości) wymagają dość głębokiego (bezpiecznie ok. 2 m) i całkiem sporego zbiornika wodnego. Mimo że są wszystkożerne (istnieje więc ryzyko, że mogą polować na mniejsze ryby) w celu zapewnienia im pełnowartościowego pożywienia, zaleca się kupno karmy specjalnie dla tego gatunku ryb.
Jeden z najczęściej wybieranych rodzajów ryb do oczka wodnego, to karaś złocisty (poprawna nazwa: karaś pospolity), z racji swojego ubarwienia zwany złotą rybką. Jest ceniony nie tylko ze względu na swój atrakcyjny wygląd (może mieć też srebrzysty lub zielonkawy kolor), ale i rozmiary (dorosły osobnik osiąga 20-30 cm) i dużą wytrzymałość. Dobrze znoszą gorszą jakość wody i wahania temperatur.
Kolejną propozycją jest złota orfa. Ładnie, jaskrawo ubarwiona (pomarańczowa lub złocisto czerwona) wyglądem zbliżona do karasia, choć jest to odmiana jazia. Dorosły osobnik może osiągać nawet kilkadziesiąt centymetrów długości.

Ryby w oczku wodnym


Często wybieranymi rybkami są też różanki i słonecznice. Oba te gatunki to niewielkie rybki (8-10 cm), o ubarwieniu srebrzystoszarym (odpowiednio: z różowym i niebieskawym połyskiem), żywiące się planktonem. Słonecznice żyją w ławicach, co bardzo atrakcyjnie wygląda.
Do większych oczek wodnych możemy polecić kupno amura białego. Jest to duża (do 150 cm) roślinożerna ryba żyjąca przy dnie. Oczko wodne musi posiadać dużą ilość roślinności, gdyż amury zjadają jej bardzo dużo.
Kolejną sporą rybą, która może zagościć w naszym oczku wodnym, jest jesiotr, a konkretniej jedna jego odmiana – sterlet. Wydłużony kształt, rozmiary nawet do 120 cm, mocno spiczaste płetwy. Szara lub brązowa barwa z jasnym brzuchem o żółtym, lub różowym odcieniu.
Wyżej wymienione gatunki to najczęściej wybierane rodzaje ryb do oczka wodnego. Istnieje też możliwość zdecydowania się na bardziej egzotyczne gatunki, ale to niestety wiąże się z koniecznością odławiania ich na okres jesienno-zimowy, z racji braku wytrzymałości na niskie temperatury.

Profesjonalny sklep akwarystyczny Trzmiel

Co jest potrzebne do oczka wodnego

Przy zarybianiu oczka wodnego zalecana jest instalacja sprzętu, który wspomaga filtrację wody, natlenienie czy zapewnia jej ruch, konieczny dla niektórych ryb. Profesjonalny sklep akwarystyczny Trzmiel zapewnia pełny wybór takich urządzeń. Filtry, pompy wodne czy pompy do napowietrzania, oświetlenie, skimmery, rośliny i nawóz do nich, pokarmy dla ryb – to wszystko i  jeszcze więcej znajdziecie na ich stronie internetowej:  https://trzmiel.com.pl/

Jeśli podejmiecie decyzję o budowie oczka wodnego w waszym ogrodzie, a potem o zarybieniu go, specjaliści ze sklepu Trzmiel pomogą wam na każdym kroku, służąc radą i pomocą w wyborze. Sklep akwarystyczny Trzmiel to idealne miejsce również w kwestii wszystkiego związanego z hodowlą ryb w domu. Akwarystyka słodkowodna i akwarystyka morska nie mają przed nimi żadnych tajemnic, a wybór sprzętu i akcesoriów zaspokoi wszystkie twoje potrzeby w tej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *