W Polsce podatek dochodowy zależy od formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. To, ile będziemy ostatecznie musieli zapłacić urzędowi skarbowemu jest więc decyzją danego przedsiębiorcy, który może zdecydować się na konkretną formę prowadzonej działalności.
Podatek dochodowy
Rodzaj opodatkowania firmy zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju, przedmiotu, a także rozmiaru prowadzonej działalności. Na podatki wpływa także wysokość dochodów danej firmy, a także indywidualne decyzje podatnika. W Polsce posiadamy dwa rodzaje podatków dochodowych:
- od osób fizycznych
- od osób prawnych
Podatek dochodowy osób fizycznych
PIT – to podatek dochodowy od osób fizycznych. Opodatkowaniem tym objęte są osoby fizyczne, której dochody pochodzą z indywidualnej działalności gospodarczej lub ze spółek osobowych (cywilnych, jawnych, partnerskich czy komandytowych). Przedsiębiorca ma wybór, jaki podatek chce zapłacić, a do wyboru ma:
- podatek progresywny (na zasadach ogólnych, opodatkowanie przychodów oblicza się poprzez skalę podatkową)
- podatek liniowy
- podatek oparty o ryczałt (ustalany przez urząd skarbowy)
Zgodnie z ustawą podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej są objęci stawkami progresywnymi. Natomiast przejścia na podatek liniowy czy ryczałtowy mogą dokonać do 20 stycznia danego roku podatkowego, składając odpowiednie oświadczenie w danym urzędzie skarbowym. Jeśli dany podatnik rozpoczyna działalność w trakcie trwania roku podatkowego, musi takie oświadczenie złożyć przed dniem rozpoczęcia tej działalności.
Podatek dochodowy osób prawnych
CIT – to podatek dochodowy od osób prawnych. Opodatkowaniu temu podlegają wszystkie dochody przedsiębiorców, działających w formie spółek kapitałowych (akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz dochody osiągane z prowadzenia działalności gospodarczej przez spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia. Podatek ten płaci się od dochodów przedsiębiorstwa – takim dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w danym roku podatkowym. Wyróżnia się dwie stawki podatku dochodowego CIT:
- 19%
- 9%
Z obniżonej stawki opodatkowania mogą korzystać podatnicy posiadający status małego podatnika, czyli takiego, którego przychody ze sprzedaży nie przekroczyły w poprzednim roku rozliczeniowym równowartości 1 200 000 Euro.
Pomoc w skomplikowanym prawie podatkowym
Przedstawione powyżej informacje są szczątkowe, stanowiące jedynie wierzchołek góry lodowej, jakim jest prawo podatkowe w Polsce. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz najlepszą możliwą formę opodatkowania i nie chcesz pamiętać o wszystkich formalnościach i wypełnianiu papierologii warto zdecydować się na obsługę księgową. Firmy, które oferują takie usługi jak obsługa księgowa ma w swoich szeregach wykwalifikowanych pracowników – księgowych, którzy znają na wylot prawo podatkowe i z przyjemnością pomogą w odnalezieniu się w danej sytuacji. W Radomiu istnieje firma https://podatkifirm.pl, która oferuje szeroki zakres świadczonych usług księgowych, a także indywidualne podejście do klienta. Jeśli natomiast Radom jest dla Ciebie za daleko, nie martw się – usługi te świadczone są online, a więc nie musisz przejmować się odległością dzielącą Cię od biura księgowego. Radom to miasto znajdujące się w centralno-wschodniej części Polski, stanowi więc idealne miejsce dla firm z całej Polski. Doświadczony, wykwalifikowany zespół księgowych to gwarancja dobrze poprowadzonej księgowości, a możliwość współpracy online to wygoda obsługi.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy księgowego?
Podatki firm potrafią być skomplikowane, a ustawy i słownictwo prawne nie dla każdego jest oczywiste i przejrzyste. Znalezienie dobrego księgowego potrafi zdecydowanie wpłynąć na jakość naszych wydatków – odpowiednio dobrany podatek, skrupulatnie prowadzona dokumentacja to oszczędność czasu i pieniędzy. Odpowiedni księgowy to także pewność, że Twoja firma będzie odpowiednio funkcjonować, przynosząc satysfakcjonujące zyski.