Fotowoltaika – zalety i wady

Panele fotowoltaiczne na dachu

Fotowoltaika należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), ponieważ do wytwarzania prądu wykorzystuje energię słoneczną. Z roku na rok obserwuje się wzrost zainteresowania OZE i inwestycjami w instalacje, które pokrywają potrzeby użytkownika na energię elektryczną.

Zalety fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne opinie mają różne. Jednak zdecydowanie przeważają zalety nad wadami. Jakie korzyści więc płyną z własnej energii elektrycznej?

  • Niższe rachunki – panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd ze słońca, a więc darmowej energii.
  • Oszczędność i niezależność – panele woltaiczne pozwalają stać się niezależnym od podwyżek cen prądu, a nadwyżki produkowane przez instalację fotowoltaiczną może zostać odebrana z sieci lub do niej sprzedana (fotowoltaika dla firm).
  • Ochrona środowiska – korzystając z odnawialnego źródła energii, jaką jest energia słoneczna ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery, ponieważ panele fotowoltaiczne nie wytwarzają zanieczyszczeń
  • Rozproszenie energetyki – instalacje domowe prądu wspierają też cały system energetyki. Odciąża to główną sieć, jednocześnie dając alternatywę podczas możliwego kryzysu energetycznego. Bardzo dobrym przykładem jest rozproszenie fotowoltaiki na Śląsku.
  • Wzrost wartości nieruchomości – dobrze wyposażony dom zyskuje na cenie, tak się dzieje także z momentem posiadania własnej instalacji prądotwórczej.
  • Łatwy montaż, eksploatacja i konserwacja – urządzenia fotowoltaiczne nie wymagają konserwacji, są praktycznie bezawaryjne ze względu na brak ruchomych części. Instalacja paneli fotowoltaicznych nie musi się znajdować na dachu, można także umieścić ją na ziemi, jednak trzeba pamiętać o dobrym ukierunkowaniu paneli oraz odpowiednim kącie nachylenia, by jak najefektywniej wytwarzać prąd. Producent paneli fotowoltaicznych lub ich dystrybutor w ofercie ma również czyszczenie paneli, które jest niezbędne min. 2 razy w roku, by utrzymać ich wydajność na dobrym poziomie.
Duże panele fotowoltaiczne

Wady fotowoltaiki

Panele woltaiczne opinie z reguły mają pozytywne, jednak jak każda technologia ma swoje minusy. Zaliczyć do nich można:

  • zależność od promieniowania słonecznego – w czasie zimy i pochmurnych dni produkcja prądu jest mniejsza, wytwarzanie energii odbywa się tylko w ciągu dnia, gdy promieniowanie słoneczne dociera do Ziemi.
  • koszt początkowy – na start trzeba mieć dużo pieniędzy, by instalacja fotowoltaiki się odbyła, na szczęście istnieją dofinansowania, a koszt fotowoltaiki zwraca się po kilku latach użytkowania Dzięki programom dofinansowania instalacje fotowoltaiczne w Łodzi zaczynają być stałym punktem podczas budowy domu.
  • konieczność dobrego zaplanowania instalacji fotowoltaicznej – nawet niewielkie zacienienie może wpłynąć na efektywność wytwarzanego prądu przez fotowoltaikę. Ważne jest, by wziąć firmę od fotowoltaiki, która najlepiej zaplanuje umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej tak, by była ona najbardziej efektywna. Firmy montujące panele fotowoltaiczne wiedzą najlepiej, w którym miejscu umieścić instalację (na dachu lub ziemi).

Fotowoltaika rozkwita na południu naszego kraju. Firma Solgen zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi w Krakowie, Łodzi, Zabrzu i Wrocławiu oraz okolicach. Ich oferta jest kompleksowa: zajmują się fotowoltaiką od projektu przez montaż aż po serwis. Dzięki firmie Solgen oraz szerzeniu popularności OZE, panele fotowoltaiczne w Małopolsce są widoczne coraz częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *