Od dawna wiadomo, że niezbędnym elementem do zachowania zdrowia jak najdłużej, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Jest to wiedza powszechna od wielu lat, aktualnie nagłaśniana jeszcze bardziej przez wszystkie organizacje związane z dbaniem o ludzkie zdrowie i życie. Szczególnie teraz, latem, powinniśmy dbać o to, by spożywać odpowiednie ilości wody. Wielu z nas jednak ignoruje te zalecenia, nie licząc się z bardzo przykrymi konsekwencjami takiej decyzji.
Czym najlepiej nawodnić organizm?
Zanim odpowiemy na to pytanie, dowiedzmy się, czym objawia się i jakie następstwa może mieć słabe nawodnienie organizmu. Nasz organizm składa się z w ponad 60% (u dzieci ponad 70%) z wody. Dlatego jej braki, mogą się bardzo znacząco odbić na naszym zdrowiu, a nawet życiu. Woda w naszym organizmie odpowiada za wiele bardzo ważnych procesów. Jest niezbędna w trawieniu, procesach metabolicznych, transporcie substancji odżywczych, regulacji temperatury ciała i ciśnienia krwi. Jest też istotna przy rozpuszczaniu i wydalaniu zbędnych produktów procesów metabolicznych. Oprócz tego wpływa na jędrność i elastyczność skóry. Jeśli więc nie nawadniamy się odpowiednio, nasz organizm gorzej się czuje i dużo szybciej się starzeje. Na co zwrócić uwagę, by odpowiednio szybko zareagować i ustrzec się przed ryzykiem poważnych konsekwencji związanych z odwodnieniem?
Pragnienie – podstawowa oznaka, że w naszym organizmie jest za mało wody. Niestety nasz mechanizm obronny w tej kwestii nie jest doskonały i odzywa się dopiero kiedy tej wody zaczyna brakować. Jeśli więc czujemy, że ciało domaga się wody, musimy bezzwłocznie jej dostarczyć.
Senność, zmęczenie, bóle głowy – te wszystkie objawy mogą świadczyć, że poziom wody w naszym ciele jest zbyt niski. Jeśli powtarzają się zbyt często, oprócz wizyty u lekarza, musimy wypracować sobie rutynę spożywania zalecanych ilości wody dziennie.
Wracając do powyższego pytania – czym nawadniać organizm? Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest prosta i oczywista – wodą. Tak, zgadza się, ale okazuje się, że picie wody piciu wody nierówne. Otóż okazuje się, że woda wchłania się lepiej i zostaje dłużej w organizmie jeśli zawiera dodatkowe składniki, np. w postaci tłuszczu lub cukru. Stąd też bardzo dobre są do nawadniania owoce i warzywa. Zawierają na tyle niewielkie ilości cukrów, żeby (spożywane w rozsądnych ilościach) solidnie pomóc w dostarczaniu wody do naszego ciała, a dodatkowo same w sobie zawierają wiele bardzo potrzebnych dla naszego zdrowia elementów. Pomocne w tej kwestii są też produkty mleczne. Mleko, maślanka czy jogurt naturalny (oczywiście unikajmy tych z dużą ilością sztucznych składników i cukru) odżywią i pomogą nam się nawodnić. Bardzo dobre w tej kwestii są też soki i smoothie owocowe, oczywiście mowa o tych naturalnych, najlepiej własnoręcznie wyciskanych. Oprócz dużych ilości wody zawierają witaminy i mikroelementy, kluczowe dla działania całego ciała. Nawodnienie możemy też wspomagać napojami izotonicznymi i elektrolitami. Zawierają one składniki wspomagające wchłanianie wody przez organizm i dzięki temu zapobiegają (lub pomagają zwalczyć) odwadnianie. Codzienne elementy naszego odżywiania też mają swoją rolę w dostarczaniu wody do naszych organów wewnętrznych. Herbaty (zwykłe lub ziołowe), kompoty, a nawet zupy — te rzeczy spożywamy regularnie i one też są naszymi sojusznikami w kwestii zdrowego poziomu wody w naszym ciele. Wielu z nas zapewne zastanawia się, jak wygląda kwestia nawadniania/odwadniania organizmu przy piciu kawy. Wszakże nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez niej. Ale mamy dla was dobre wiadomości, jeśli spożywacie kawę w rozsądnych ilościach (nie więcej niż 3 filiżanki dziennie) to ilość wody dostarczanej do organizmu przewyższa tą wydalaną z powodu moczopędnego działania kawy.
Ile czasu potrzeba na nawodnienie organizmu?
Kiedy już zdarzy się, że nie dopilnujemy i odwodnimy nasz organizm, powinniśmy czym prędzej przystąpić do naprawiania tego, gdyż przedłużający się taki stan może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jak dobrze nawodnić organizm, który daje nam znać, że brakuje mu wody? Oczywiście zależy to od stopnia odwodnienia (w poważniejszych przypadkach może skończyć się wizytą w szpitalu), jednak ponowne nawodnienie organizmu może zająć nam od kilku godzin, do nawet kilku dni. Towarzyszyć temu będą nieprzyjemne efekty, jak wyżej wspomniane bóle głowy i osłabienie, niezmiernie ważne więc jest, aby za wszelką cenę nie dopuścić do takiej sytuacji. Jak się nawadniać, aby mieć pewność, że nasze ciało dostaje tyle wody, ile wymaga jego prawidłowe funkcjonowanie? Podstawą jest odpowiednia ilość płynów spożywania dziennie. Zaleca się, aby dostarczać ponad dwa litry wody na dobę. Dotyczy to zarówno tej, którą spożywamy w napojach jak i tej czerpanej z pożywienia. Oczywiście ta ilość zmienia się zależnie od pogody, płci (mężczyźni potrzebują ok. pół litra wody więcej niż kobiety), aktywności fizycznej, wagi czy wieku. Zwiększamy spożycie w trakcie upałów, okresów zwiększonej dawki ruchu czy w trakcie choroby. Najlepiej wodę popijać przez cały dzień, w regularnych, niezbyt dużych porcjach, dzięki czemu organizm ma stały dostęp do odpowiednich ilości i może nią gospodarować zgodnie z potrzebami. Nasze ciało na pewno nam się odwdzięczy gdy będziemy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Poczujemy więcej energii do życia, nasza skóra wyglądać młodziej i zwiększy się nasza odporność na choroby.