Wszystko co powinieneś wiedzieć o drewnianych domach

Rama do budowy domu drewnianego

Podjęcie decyzji o budowie domu często wiążę się z licznymi komplikacjami i wieloma niewiadomymi. Większość osób nie ma doświadczenia w branży budowlanej na co dzień, dlatego uczy się na własnym przykładzie jak wygląda ten proces. Problemów i dylematów jest wiele, począwszy od lokalizacji domu (w mieście czy poza nim), wielkości, wyglądu, kosztów budowy i utrzymania. Ciężko byłoby omówić wszystkie ze wspomnianych tematów, dlatego tutaj skupimy się tylko na jednym z nich, a mianowicie zaletach budowania domu z drewna. Nie można odmówić im uroku, przytulności i aury, natomiast jak kwestia wygląda pod kątem praktycznym? Postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty, na które powinniście zwrócić uwagę.

Zalety konstrukcji drewnianych

Przede wszystkim drewniane domy wyróżnia to, że ich budowa jest zdecydowanie krótsza, niż domów murowanych. Czas realizacji przedsięwzięcia wynosi już od 3 do 6 miesięcy. Wynika to m.in. z faktu, iż większość elementów montuje się wcześniej i przewozi gotowe na miejsce budowy. Do spajania elementów stosuje się gwoździe i specjalne łączniki, dzięki czemu nie musimy czekać aż spoiwo wyschnie. W przeciwieństwie do domów murowanych można w nich zamieszkać od razu po ukończeniu budowy. Dodatkowo stawianie drewnianej chaty można rozpocząć w dowolnym momencie roku, bez względu na pogodę. Jedynym murowanym fragmentem takiego domu są fundamenty. Jednak warto zwrócić uwagę, że drewniane domy są lekkie, dzięki czemu nie potrzebują aż tak solidnych, grubych podstaw. Oszczędzamy czas i materiały budowlane. Kolejnym plusem drewnianych konstrukcji jest większa powierzchnia użytkowa. Dla przykładu, jeśli porównamy dwa domy o powierzchni 100 m2, więcej miejsca będzie w drewnianym, gdyż ściany konstrukcyjne jakie się w nim znajdują są cieńsze.

Jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na nasze decyzje są aspekty finansowe. Budowa domu drewnianego z pewnością jest tańsza, niż murowanego. Począwszy od wspomnianych fundamentów, czasu budowy przez materiały i koszty utrzymania i eksploatacji. Drewniane domy świetnie izolują temperaturę, wykorzystana podczas budowy wełna mineralna utrzymuje ciepło zimą i zapewnia przyjemny chłód w upalne dni.

Dom drewniany na działce

Mity dotyczące drewna

Jednym z najczęściej pojawiających się mitów na temat drewnianych domów jest ich niewielka trwałość. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie, konstrukcje z najlepszych surowców są w stanie przetrwać nawet do 300 lat. Drugi stereotyp dotyczący drewnianych domów dotyczy ich łatwopalności. Dla przykładu drewno skandynawskie – uznawane za najlepszy surowiec do budowy domów – spala się z prędkością 0,7 mm na 1 min. Drewno to przechodzi różnego rodzaju testy zanim trafi do sprzedaży, dzięki temu wiemy, że budulec się nie odkształci, jest odporny na uszkodzenia, grzyby, jak również nie stanie się pożywką dla robaków.

Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość mieszkańców Skandynawii buduje drewniane domy, a klimat jest tam bardziej surowy niż u nas. Poza tym, takie domy lepiej wpisują się w otaczający krajobraz, a dzięki specjalnemu mikroklimatowi jaki w nich panuje, stają się przytulnym i wspaniałym miejscem do życia.

One Comment on “Wszystko co powinieneś wiedzieć o drewnianych domach”

  1. Zdecydowałem się na budowę domku z drewna na działce i wiecie co? W okresie wiosenno-letnim to właśnie tam mieszkam. W domku panuje przyjemny chłód, a w nocy, gdy jest chłodniej na zewnątrz w środku jest przyjemnie ciepło. Polecam wszystkim domki drewniane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *