Aplikacje turystyczne – 19 aplikacji, które warto mieć w podróży

Grupa turystów używająca aplikacji

Pędzący postęp technologiczny, spowodował, że każdy z nas ma przy sobie cały czas telefon. W połączeniu ze stałym dostępem do Internetu jest to wspaniałe narzędzie, które może nas wspierać w planowaniu podróży, rezerwacji noclegów, wyszukania ciekawych miejsc i atrakcji do odwiedzenia, poznania lokalnych zwyczajów czy znalezieniu odpowiedniej trasy na zwiedzanie miast, które odwiedzimy. Mapy turystyczne, hotelowe, bazy wiedzy czy aplikacje do śledzenia i rezerwowania lotów samolotowych – to wszystko i dużo więcej ułatwi nam podróż i uczyni ją jeszcze wspanialszą.

Jakie aplikacje do podróżowania?

Zanim przejdziemy do konkretnych aplikacji, powiedzmy sobie w skrócie, jakie są zalety korzystania z nich. Przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Aplikacje zbierają informacje z wielu stron, podając nam je w wygodnej, przejrzystej formie, dając możliwość wyszukiwania, filtrowania i wybierania interesujących nas informacji. Oszczędność pieniędzy, porównywanie ofert, aktualne promocje i znalezienie tych najkorzystniejszych gwarantują korzyści finansowe. A dodatkowo – spora ilość aplikacji jest darmowa, więc korzystanie z nich nie obciąży naszej kieszeni. Poręczność, jako że wszystkie aplikacje mieszczą nam się w jednym miejscu, czyli w telefonie, który zawsze mamy przy sobie, jest go łatwo przetransportować, nie zajmuje miejsca w bagażu i coraz częściej jest wodoodporny, więc można go użyć np. w deszczu, w przeciwieństwie do zwykłej mapy.
A teraz przejdźmy do najbardziej użytecznych aplikacji dla turystów. Zacznijmy od tych, które przydadzą nam się we wszystkich sprawach związanych z ogólnym planowaniem i załatwianiem spraw związanych z podróżą.

 • Tripadvisor – aplikacja, która na podstawie opinii milionów użytkowników, pozwoli nam poczytać opinie o miejscach, które warto odwiedzić, zarezerwować nocleg czy stolik w restauracji. Ogromna baza wiedzy o wszystkich miejscach godnych odwiedzenia, przydatna w każdym momencie podróży.
 • Kayak – zbiera w jednym miejscu informacje z setek stron turystycznych. Wyszukiwanie połączeń lotniczych i szczegółowe informacje o nich (jak cena biletu, cena przewozu bagażu itp.), ofert setek hoteli i promocji na ceny noclegów i inne narzędzia do planowania podróży.
 • Booking.com/Trivago – aplikacje do wyszukiwania, porównywania i rezerwacji noclegu. Hotele, Airbnb czy pensjonaty – możemy wyszukać miejsce zależnie od naszych preferencji i budżetu, sprawdzić ich dokładną lokalizację w stosunku do ciekawych atrakcji turystycznych i zarezerwować pobyt w interesującym nas terminie.
 • PackPoint – aplikacja, która na podstawie miejsca, które wybierzemy jako cel naszej podróży, czasu, jaki planujemy tam spędzić i na podstawie prognozy pogody, tworzy nam listę rzeczy koniecznych do zabrania ze sobą w taką podróż. Ogromny oszczędzacz czasu.
 • CultureTrip – kolejny kombajn do planowania podróży. Potężna baza informacji na temat noclegów i atrakcji turystycznych. Zawiera przewodniki, interaktywne mapy i daje możliwość stworzenia własnego planu podróży.
Aplikacja turystyczna z mapą miasta

Jaka aplikacja do pieszych wędrówek?

Kiedy zarezerwujemy już lot i nocleg i dotrzemy na miejsce, przychodzi czas na zwiedzanie, spacery czy dłuższe wędrówki po interesujących nas atrakcjach turystycznych. Aplikacje z mapami, aplikacje do zwiedzania miast i więcej:

 • Maps.me – alternatywa dla Google Maps, idealna do podróżowania po całym świecie. Jej ogromną zaletą jest to, że po zainstalowaniu danych na naszym telefonie, możemy korzystać z map w trybie offline. Co może być bardzo przydatne w trakcie podróżowania w miejscach, w których dostęp do Internetu jest ograniczony. Zawiera szczegółowe mapy, oznaczenia atrakcji turystycznych i jest zintegrowana z bazą danych Booking.com
 • Citymapper/Moovit – rozbudowane narzędzia do planowania podróży po konkretnych miastach. Bardzo szczegółowe informacje na temat dostępnych środków transportu ich tras i dokładne planowanie przejazdów, łącznie z podpowiedziami na temat przesiadek.
 • Foursquare – przewodnik po miastach, współtworzony przez użytkowników. Zawiera wskazówki od innych turystów, co warto odwiedzić, ich opinie i propozycje miejsc wartych odwiedzenia. Podpowiedzi na temat ciężkich do znalezienia atrakcji czy nieznanych wszystkim, przydatnych trików (potrawy spoza menu, dostępne WiFi itp.)
 • XE Converter – aplikacja zawierające aktualne informacje na temat średnich kursów walut, pozwalająca na przeliczanie walut i wykonywanie przelewów do innych krajów.
 • Nextbike/Lime/Blinkee – modne w dzisiejszych czasach ekologiczne środki transportu, czyli rowery, hulajnogi i skutery elektryczne. Wszystkie te apki zawierają informacje gdzie znaleźć najbliższe pojazdy i ich wypożyczalnie, oraz umożliwiają uruchomienie ich przy pomocy telefonu.
 • Flush – czyli wyszukiwarka…toalet! Baza danych zawierająca informacje na temat kilkuset tysięcy toalet na całym świecie. Działa offline, zawiera informacje czy dana toaleta jest płatna lub czy jest dostosowana do obsługi osób o specjalnych potrzebach.
 • HappyCow – ogromny przewodnik po restauracjach serwujących dania dla wegan, wegetarian czy osób uczulonych na gluten. Baza ponad 200 tysięcy restauracji, sklepów z żywnością czy ryneczków z produktami lokalnych rolników.

Wymienione wyżej aplikacje to tylko wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o te przydatne w planowaniu i ułatwianiu nam podróży. Na pewno przydać się mogą apki związane z tłumaczeniem na inne języki, jak na przykład Google Translator czy iTranslate, czy AccuWeather, które przedstawi nam prognozę pogody na najbliższe dni. Wybór aplikacji dla turystów jest ogromny (a spora część z tego to darmowe aplikacje turystyczne), więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *