Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci

Dziewczynka zakładająca soczewkę ortokorekcyjną

Postęp technologiczny powoduje, że coraz więcej czasu spędzamy przed wszelkiego rodzaju ekranami. Komputery, laptopy, telewizory i oczywiście coś, co ma każdy z nas – telefony. Minimum kilka godzin dziennie spędzone przed ekranem czy to w pracy, czy to po godzinach – to bardzo obciąża nasze oczy. Tak samo jak my, narażone są na to nasze dzieci. Godziny patrzenia w ekran, najczęściej przy niewłaściwym świetle, powodują rozwijanie się wad wzroku, które nieleczone, mogą być dużym utrudnieniem i bardzo wpływać na życie codzienne. Pomóc na to mogą soczewki korygujące krótkowzroczność.

Jak działają soczewki ortokorekcyjne?

Najczęściej spotykaną wadą wzroku u dzieci, jest krótkowzroczność, czyli problem z widzeniem rzeczy na odległość. Wspomniane wyżej ekrany telefonów, laptopów czy komputerów, przy nadmiernym używaniu powodują właśnie wzmacnianie się krótkowzroczności. Właśnie dlatego jest ona aktualnie uważana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Dodatkowym problemem jest to, że nabyta w dzieciństwie, rozwija się wraz z rozwojem dziecka i w związku z tym jest większa kiedy dziecko osiąga dorosłość. Właśnie na leczeniu krótkowzroczności skupia się ortokorekcja. Początki ortokorekcji sięgają już lat 50 zeszłego wieku, kiedy to odkryto, że użycie twardych soczewek wpływa pozytywnie na zmniejszenie krótkowzroczności. I właśnie na tym opiera się ta metoda. Soczewki ortokorekcyjne stosuje się na noc, gdyż nie mają one poprawiać widzenia bezpośrednio w trakcie użycia. Celem tych soczewek jest wpłynięcie na kształt nabłonka rogówki w taki sposób, że po ich zdjęciu krótkowzroczność zmniejsza się czasowo i pacjent widzi lepiej. Jest to spowodowane tym, że nacisk soczewki powoduje przywrócenie prawidłowego kształtu gałki ocznej, co ogranicza wadę. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić okularów lub soczewek korekcyjnych w ciągu dnia. Pomaga też przy walce z astygmatyzmem, który powoduje odkształcenie naturalnej soczewki w oku. Użycie ortosoczewki reguluje jej kształt i ogranicza efekty astygmatyzmu. Korzystanie z nich jest też bardzo proste. Zakłada się je jak każde inne kontaktowe soczewki korekcyjne. Ostrożnie wyciągamy soczewkę z koszyczka, kładziemy na opuszku palca i delikatnie aplikujemy na oko. Rano, zdejmujemy soczewkę, czyścimy przy pomocy płynu i umieszczamy ponownie w koszyczku. Raz w tygodniu trzeba pamiętać o wykonaniu odbiałczania soczewek. Przy pomocy specjalnej mieszanki usuwamy z nich złogi białkowe, które zgromadziły się w trakcie użytkowania.

Badanie wzroku dziecka u okulisty

Ortokorekcja u dzieci

Zastosowanie ortokorekcji u dzieci jest bardzo ważne, gdyż pozwala uniknąć konieczności korygowania wzroku w późniejszym czasie, przy pomocy zabiegów laserowych. Daje też nieocenioną możliwość rezygnacji z noszenia okularów w ciągu dnia. Wiemy, że dzieci często bardzo nie lubią ich nosić, ze względu na niewygodę czy w obawie przed byciem wyśmiewanymi przez otoczenie. Dziecko, pod kontrolą rodziców zakłada ortosoczewki na noc, rano zdejmuje i może cieszyć się swobodą i nieskrępowaniem w trakcie zabaw z rówieśnikami. Standardowe szkła kontaktowe (inne niż jednodniowe) uniemożliwiają na przykład pływanie, ze względu na niemożność doczyszczenia ich później. W przypadku ortokorekcyjnych nie ma takich ograniczeń. Odpowiednio wczesne wykrycie krótkowzroczności i zastosowanie ortokorekcji, ma ogromny wpływ na całe życie dziecka, gdyż hamuje rozwijanie się choroby wraz z rozwojem młodego organizmu. Uzyskanie soczewek ortokorekcyjnych jest tak prawie samo łatwe jak okularów czy soczewek kontaktowych. Na początek konieczna jest wizyta z dzieckiem u okulisty lub optometrysty i badanie określające wadę wzroku. W trakcie badania zakładane na oczy dziecka są próbne soczewki, w których musi ono spędzić około pół godziny. Potem, przy pomocy lampy szczelinowej dokonuje się sprawdzenia tego, jak leży ona na oku. Jeśli pasuje, specjalista składa zamówienie na soczewki o odpowiednich parametrach. Jeżeli nie pasuje, trzeba przymierzyć soczewki o innym kształcie. Po złożeniu zamówienia, na ich dostarczenie czekamy ok. 3-4 tygodni. Kiedy otrzymamy informację o ich przyjściu, udajemy się ponownie do lekarza i tam pod jego kontrolą odbywa się nauka zakładania, zdejmowania i czyszczenia soczewek. Jeśli zdarzy się tak, że świeżo otrzymane soczewki nie pasują, są ponownie zamawiane, bez dodatkowych kosztów dla pacjenta. Ważnym jest też, by pamiętać, żeby na 2-3 dni przed pierwszym badaniem dziecko nie używało żadnego rodzaju szkieł kontaktowych, gdyż może to wpłynąć na wyniki badania.
Koniecznym jest dopilnowanie, aby dziecko, po założeniu ich przed snem, przespało w nich minimum 6 godzin. Soczewki ortokeratologiczne (jak również nazywa się soczewki ortokorekcyjne) mogą utrzymać korekcję oka po zdjęciu, nawet przez 18 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *