Metody na odszkodowania powypadkowe

Jedziemy do pracy i nagle ktoś nie zauważa naszego samochodu. Tego typu wypadki zdarzają się codziennie. Czasami blokują ruch, a czasem nie. Jednak jeśli nasz pojazd został uszkodzony albo, co gorsza, doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, to możemy później otrzymać odszkodowanie z naszego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Co musisz zrobić jeszcze na miejscu wypadku?

Kluczowe dla ubiegania się o odszkodowania jest to, co zrobimy na miejscu wypadku. Przede wszystkim bez względu na to czy zaszła stłuczka, czy poważny wypadek, powinniśmy wezwać policję. Może wydłuży to czas załatwienia formalności, ale w dużym stopniu ułatwi późniejsze ubieganie się o odszkodowanie za wypadek od ubezpieczyciela. Nie powinniśmy też unikać lekarza pogotowia ratunkowego, jeżeli został on wezwany na miejsce wypadku. W wielu przypadkach urazy wynikające z kolizji drogowej ujawniają się dopiero po kilku dniach, więc rezygnowanie z badania lekarskiego zaraz po kolizji może być bardzo szkodliwe. Oczywiście te działania nie są wymagane jeśli uszczerbek powstał podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu czy podczas jego garażowania czy postoju.

Pod górkę z ubezpieczycielem

Kiedy okoliczności zdarzenia nie są jasne, ubezpieczyciel może być mniej skłonny do wypłacenia należności. Od czasu złożenia wniosku o szkodzie, firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania OC. W przypadku niejasnych okoliczności termin ten może się wydłużyć do 90 dni. Za to jeśli w sprawie wypadku toczy się sprawa sądowa to takowy termin również może zostać wydłużony. Jeśli proces sądowy jeszcze się nie zakończył, to ubezpieczyciel ma prawo do odmówienia wypłaty odszkodowania z racji braku sprawcy. Warto też pamiętać, że w przypadku wypadku mamy 3 lata na ubiegania się o odszkodowanie. Jeśli kolizja spowodowała stałe uszczerbki na zdrowiu to termin ten wydłuża się do 20 lat.

Jak widać uzyskiwanie odszkodowania po wypadku tylko na pierwszy rzut oka wydaje się rzeczą prostą. Tak naprawdę wymaga to podjęcia wielu działań i dopełnienia odpowiednich formalności. To pożera dużo czasu i wymaga cierpliwości. Dlatego czasem lepiej skorzystać z usług agencji zajmującej się odszkodowaniami, niż marnować własny czas i nerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *